Je možné udělat z vašeho děťátka dobrého spáče už v těhotenství? Miminko v bříšku je mnohem rozumnější, než si dokážeme představit. Už zhruba od 23. týdne vám dokáže naslouchat a reagovat na váš hlas. Dokonce prý spolu s vámi cítí chuť jídel, která si dopřáváte. Učí se denně ze zvuků kolem nás. Proto je možné miminkům trošku pomoci a vytvořit jim příjemné prostředí ještě před jejich příchodem.

Miminko v bříšku je s maminkou spojeno mnohem více než jen fyziologicky. Všechny její pocity vnímá s ní. Proto se těhotným maminkám tak často doporučuje právě klid a nestresovat se. Nejpříjemnější je pro miminko maminčin hlas. Některé maminky proto bříšku zpívají, jiné mu vyprávějí pohádky. Pokud ale nevíte, jak na to, nebo vám připadá nepřirozené mluvit s bříškem, nezoufejte. Miminko vnímá rozhovory a situace, které v těhotenství prožíváte. I vaše pocity. Může cítit dostatek lásky i z toho, že o něm mluvíte, relaxujete a myslíte pozitivně.

Magie uspávání

Oblíbená muzika

Přehrávání Mozartových árií z vašeho děťátka zřejmě neudělá virtuóze, ale jednu výhodu hudba určitě má. Vědci dokázali, že miminka v bříšku velmi intenzivně vnímají. Hlavně pokud je to hudba, která zároveň zklidňuje i maminku. Poslech vaší nejoblíbenější písně vám může pomoci při uspávání. Mnoho dětí takto i po narození reagovalo na stejnou muziku zklidněním, usnuly nebo minimálně přestaly plakat.

Bílé šumy

Miminko se v bříšku cítí bezpečně. Pak je najednou na světě a je to pro něj trošku šok. Je přirozené, že hledá všechno, co by mu bezpečí dělohy připomínalo. Prvním nejbezpečnějším bodem je maminka a její dotek. Tím dalším mohou být zvuky, na které bylo v bříšku zvyklé. I proto některé maminky používají k uspávání například „bílé šumy“, tedy monotónní zvuk běžných pomocníků v domácnosti či v přírodě. Může to být například ventilátor, pračka, fén, déšť, sprcha apod. Divili byste se, kolik maminek své děťátko uspává zvukem vysavače. :) Právě to miminkům častokrát připomíná šumy, které poslouchala v bříšku.

Nošení

Nošení je další významný poznávací bod. V bříšku to s miminky téměř neustále houpalo při naší chůzi. Není divu, že děti tolik milují nošení na rukou. Pokud navíc mohou poslouchat tlukot srdce své maminky, který slýchaly i v bříšku, je to pro ně hotový ráj na zemi. Proto se konečně i k nám vrátila móda nošení v šátcích. Děti uklidňuje. Pomáhá dokonce i těm nejplačtivějším miminkům. :)

Spánek a těhotenství

Každé novorozeně je jiné. Všechna jsou ale velmi zranitelná. Proto potřebují hlavně naši lásku a péči. Od narození některé děti vstávají na kojení každou hodinu, jiné každé dvě, některá miminka maminky na kojení budí. Děťátko má totiž velmi malý žaludek, a tak mu velmi rychle vytráví. Potřebuje papat velmi často. Je to však jen dočasné a postupně si miminko spánek samo prodlužuje. Pokud ne, existuje mnoho způsobů, jak mu pomoci spinkat. Zapomeňte však na vyplakací metody. Tou nejjemnější metodou je empatie, trpělivost a naslouchání miminku.

Těhotenství v zahraničí

V různých zemích věří, že správným přístupem můžete miminko hodně naučit už během pobytu v bříšku. Například v Jižní Koreji cvičí těhotné ženy každý den tzv. Taegyo. Základem je pozitivní myšlení a chování. Dále už je to podobné i tomu, co se dělá v našich zemích. Povídání s bříškem, čtení pohádek, pouštění muziky, praktikování těhotenské jógy. Po porodu to ale v korejských rodinách vypadá trošku jinak než u nás. Miminka v této zemi jsou mnohem více nošena než ta naše.

Mnoho maminek ve Francii využívá například Haptonomii. Je to dokonce věda, kterou maminky učí školení specialisté. Zjednodušeně však jde o dotýkání se bříška takovým způsobem, díky kterému budete postupně intenzivněji vnímat pohyby děťátka. A ono bude na vaše hlazení reagovat. Do haptonomie se zapojují i tatínkové. Pomáhá to prý velmi účinně budovat vztah rodičů s nenarozeným děťátkem. Podle odborníků jsou takové děti klidnější.

Příprava k porodu

Správná předporodní příprava může být alfou omegou spokojeného miminka. Trauma z těžkého porodu totiž také dokáže narušit spánek děťátka. Psychika je mocná čarodějka. Dokázala zvrátit v lepší nebo horší průběh již mnoho porodů. „Psychická pohoda matky v průběhu těhotenství a i porodu má vliv na vývoj miminka. Je proto velmi důležité, aby se těhotná žena v průběhu těhotenství pozitivně naladila a připravila na porod. Relaxace působí na miminka v bříšku přímo kouzelně. Napřed mají tendenci využít většího prostoru v bříšku, který při relaxaci vzniká. Časem ale začnou relaxovat spolu s maminkou a to má velmi příznivý vliv na jejich vývoj. Stávají se z nich pohodová miminka i po narození,“ popisuje zkušenosti Michaela Kalusová, která vede kurzy hypnoporodů po celé ČR s názvem Jemné Zrození.

Pokud se vám článek líbí, pošlete jej svým těhotným kamarádkám. Možná jim tak pomůžete ke klidnějšímu spánku.


Zdroj:

http://healthybabieshealthypregnancy.blogspot.cz/2012/03/haptonomy-or-talk-to-baby-through-touch.html

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 08. ledna 2015|

Sdílejte:

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.