Kontrolovaný pláč, neboli Ferberova a poté také Estivillova metoda učení miminek na celonoční spánek může mít mnoho negativních důsledků. Rodiče často sahají po těchto metodách z vyčerpání a nedostatku podpory a pomoci okolí. Tyto metody totiž slibují okamžitý celonoční spánek. Jediné, co je potřeba obětovat je prý jen pár nocí pláče. Ale tak to není. Čím více výzkumů na téma spánku miminek a malých dětí máme, tím více se snažíme upozorňovat na mnoho dlouhodobých nevýhod těchto metod.
Ferberova metoda vznikla v 80.letech, kdy byl výzkum dětského spánku teprve v začátcích a mnohé se nevědělo. Navíc ji vytvořil pediatr, který, jak sám později uznal, nemá vzdělání v oblasti psychického vývoje dětí. V současnosti již víme, že je mnoho laskavějších přístupů, jak docílit klidnějšího spánku rodiny. Sám autor metody pan Ferber později v roce 2005 v jednom z rozhovorů uvedl, že by ji dnes napsal jinak. „Podle novějších výzkumů potřebují děti méně spánku, než jsem si tehdy myslel. Také bych do knihy přidal i více jiných možností,“ dodal. Jak sám uvedl, myslí si, že mnohé z jeho díla bylo nepochopeno.
5 důvodů proč je Ferberova metoda kritizována
- Neřeší příčiny problému se spánkem a usínáním
Miminka mohou prožívat neklidné noci z různých důvodů. Metody vyplakání učí rodiče místo pátrání po příčině buzení, ignorovat pláč/komunikaci miminka. Bohužel to může vést k opomenutí nějakého problémů, který tím nezmizí.
- Většinou nemá dlouhodobý efekt
Miminka první roky života prochází intenzivním vývojem. Ten může různě zasahovat i do jejich spánku a usínání. Může se stát, že vaše miminko po této metodě začne v noci spát celou noc, ale s dalším vývojovým skokem nebo náročnou situací se opět začne budit nebo bude opět potřebovat pomoc s usínáním.
- Možné negativní dopady na psychiku miminek nejsou dostatečně prozkoumány
I zastánci této metody doporučují neaplikovat ji na miminkách mladších než šest měsíců. Proč je nevhodná? Miminko se rodí nevyzrálé a některé jeho funkce dozrávají po narození. Díky lehkému spánku a blízkosti rodičů je může kdykoliv upozornit, že se děje něco, co je může ohrozit. Navíc, každé miminko je jiné, má jinou povahu, rodinu a prostředí. Pro citlivá miminka může být tato metoda traumatizující. Odpůrci této metody často poukazují na to, že nemáme dostatek výzkumů na to abychom s čistým svědomím mohli říci, že je bezpečná pro zdravý psychický vývoj miminka.
- Metoda byla založená na zastaralé domněnce
Jak už jsme psali výše, sám autor této metody po pár letech přiznal, že měl jinou představu o dětském spánku, než co víme z aktuálních výzkumů. Miminka si nedokážou si v mnoha situacích poradit a nejsou často schopny se zklidnit bez pomoci rodičů. Může za to jejich nedozrálá nervová soustava. Po podobných metodách většinou usnou od únavy ale stres/napětí v těle zůstává nadále. Právě uspávání a uklidňování miminek večer před usnutím může podle výzkumů pomáhat budovat jejich pozitivní vztah ke spánku do budoucna, a hlavně jim pomáhá zpracovávat emoce i pocity přetažení.
- Praxe neukázala, že by tato metoda skutečně měla efekt na lepší spánek do budoucna
V USA, kde metoda vznikla a je velmi často doporučována, se lékaři potýkají s neustálým nárůstem spánkových problémů u dětí. Za posledních deset let se dokonce zvýšil počet užívání umělého melatoninu dětmi (používá se při nespavosti a problémech s usínáním) o více než 500 % což je alarmující. Stejně tak se s velkou nespavostí potýkají i dospělí lidé patřící do generace, která si v dětství většinou touto metodou prošla. (V 80.letech byla Ferberova metoda hlavně v USA velmi populární mezi rodiči a dodnes se jako běžná součást rodičovství zobrazuje v tamních seriálech a filmech.)
Za několik let, kdy se tato metoda v USA velmi často používá se neukázalo, že by stvořila dokonale spící dospělé a děti. Naopak. Nespavost spíše stoupá.
Jak se ale dopracovat ke klidnějším nocím i bez metody kontrolovaného pláče?
5 tipů ke klidnějšímu spánku a usínání
- Správný čas usínání dle potřeb dítěte
Potřeby spánku miminka se s věkem mohou měnit. Někdy stačí najít ten správný čas usínání, který vyhovuje i jejich tělu. Vypozorujte si také, jestli je vaše děťátko spíše ranní nebo večerní typ a podle toho můžete naplánovat čas spánku i aktivit.
- Pravidelný pobyt venku
Podle vědců dopolední pobyt na přirozeném světle pomáhá harmonizovat naše vnitřní biologické hodiny a podporuje klidnější spánek. Ne vždy je tedy řešení v noci ale někdy klidný spánek začíná již aktivitami přes den. U velmi aktivních dětí může pomoci naopak večerní procházka ke zklidnění a rychlejšímu večernímu usínání.
- Večerní rituály podle povahy
Večerní rituály prokazatelně zlepšují spánek a usínání. Problém je, že někdy je věda najít ty správné. Některým dětem může pomoci večerní masáž, jiným večerní čtení nebo blízkost rodičů. S věkem se vše může měnit. Zatímco miminka usínají nejčastěji u kojení, v náručí nebo při zpívání, čím jsou pohybově aktivnější a vnímavější na podněty tím více může pomoci večerní aktivity rozšířit i na různé klidné hry.
- Pozorování a intuice
Pozorujte, co se právě vaše děťátko učí. Možná za zhoršeným spánkem může právě být separační úzkost nebo nová pohybová dovednost. Díky tomu pak můžete hledat řešení, proměnit rituály a pomoci děťátku intenzivní vývoj zpracovat tak, aby mu nevcházel do spánku.
- Podpora okolí
Nebojte se požádat své okolí o pomoc. Často hlavně maminky mají pocit, že vše musí zvládnout samy a vyčerpání či únava o to více stoupá. V takovém zápřahu je těžké hledat řešení neklidných nocí. Rozdělte si večerní rituály s partnerem, pokud to tak nemáte nebo si rozdělte více i péči o samotnou domácnost. Častější zapojování partnera do rituálů a uspávání může přinést klidnější spánek a usínání.
Různé tipy a inspirace pro klidný spánek a usínání bez stresu a pláče najdete také v našich knihách a videokurzech.