ProsímSpinkej není jen projekt pro rodiče – je to naše srdcová záležitost
Jsem Lenka, někdy mi říkají paní ProsímSpinkej, ProsímSpinkej nebo některé starší děti mě nazývají i spánková víla. Jsem maminkou dvou holčiček (5 let a 9 let), antropoložkou a spisovatelkou.
Na úplném začátku byla touha podpořit rodiče, kteří nechtějí jít cestou vyplakávání a dodat jim motivaci, aby hledali vlastní cesty a nepodléhali tlaku okolí, který zbytečně stresuje je i jejich děťátko.
V roce 2013, rok po narození první dcery, jsem začala psát o spánku, o příbězích různých rodin a o nevýhodách vyplakávání a založila jsem web ProsímSpinkej. Od té doby se moje tehdejší profese začala měnit bez toho, abych to nějak předem plánovala – z novinářky se postupně stala laktační poradkyně, lektorka dětských masáží, spánková poradkyně, a nakonec vědkyně v mezinárodním týmu spánkových vědců.
Práce s rodinami mě přivedla ke studiu antropologie a k výzkumu, a nakonec také k psaní knih pro rodiče a děti. V současnosti se věnuji výzkumu pro anglickou spánkovou laboratoř, psaní knih, vzdělávání odborníků a podpoře rodin.
V průběhu této cesty se mým nadšením pro spánek a pomoc rodinám nadchl i manžel Peter. A tak jsme se oba naplno pustili do projektu. Díky jeho pomoci s organizační stránkou se mohla uskutečnit také dvě velká odborná sympozia v Praze, ale i mnoho přednášek po celé České republice. V současnosti má v PS na starosti e-shop, komunikaci se zákazníky, organizaci přednášek a vzdělávacích akcí.
Vše nelze shrnout do krátkého příběhu. Mezi řádky si doplňte také spoustu probdělých nocí s naší první dcerkou, která měsíce spala jen v našem náručí a k této práci mě přivedla. Potom také hodiny a hodiny studia, ale i ponocování u příběhů rodičů; stovky kilometrů na přednášky po celé ČR, když jsme ještě v našem prvním malém autíčku jezdili přednášet do různých mateřských center; obrovský stres, ale i záplavu nadšení a štěstí při organizaci dvou sympozii pro odborníky; dlouhé měsíce příprav na vysněnou školu, a mezitím mnoho radostí a starostí všedních dnů. Miluji své poslání se vším, co k němu patří.
Lenka Medvecová Tinková – Vzdělání/praxe/věda
- Candidate Durham University, Great Britain
- Členka týmu Durham Infancy and Sleep Center, Great Britain
- vzdělání v oboru obecná antropologie, se specializací na sociokulturní antropologii a etologii – Univerzita Karlova, Praha.
Během studia jsem se zaměřovala na výzkum normality dětského spánku v československém prostředí. Výzkum zahrnoval také několikaletý etnografický výzkum v českých a slovenských rodinách.
- Certifikát laktační poradkyně – Laktační liga (2014)
- Certifikát Lektorský výcvikový kurz masáže dětí a kojenců (pod vedením Jany Hašplové)
- Certifikát o absolvování akreditovaného vzdělávacího programu pod vedením psychologa s názvem: Uvolnění napětí a využití relaxačních technik při práci s klientem
- Certifikát o absolvování workshopu pro odborníky – baby sleep patterns – autor, psycholog Andrew Meyers, Bournemouth University, Great Britain
ÚČAST NA KONFERENCÍCH A VZDĚLÁVÁNÍ ODBORNÍKŮ
ROK 2021
- Výroční mezinárodní konference Durham Infancy and Sleep Center. Téma: „Sleep talk, how language influences and is influenced by infant sleep practices.“
- Konference e-klinická prax pre pediatrov: Vystoupení na téma: „Dětský spánek pohledem evoluční biologie a medicínské antropologie.“
ROK 2019
- Vystoupení na odborné konferenci Kojení a Laktace pořádané Českou neonatologickou společností a Národním Laktačním Centrem. Téma: „Normální vývoj dětského spánku“
- Odborné sympozium o spánku dětí v Praze. Téma: „Nevýhody metod vyplakávání a kontrolovaného pláče. Profesionální poradenství a podpora rodin v oblasti dětského spánku.“
Hlavním hostem sympozia byl celosvětově renomovaný spánkový vědec, americký biologický antropolog Prof. James J. McKenna., PhD.
ROK 2018
- Odborné antropologické sympozium o spánku dětí v Praze – rok 2018. Téma: „Normální spánek dětí pohledem českých rodin.“
Hlavním hostem byla biologická antropoložka a zakladatelka spánkové laboratoře z Velké Británie, Prof. Helen Ball, PhD.
Pravidelné akce 2014 -2019
- Pravidelná vystoupení po celé ČR v různých městech na akcích Světový Týden Respektu k Porodu – od roku 2015
- Workshopy a přednášky pro rodiče na téma dětský spánek – od roku 2014. Od roku 2014 do roku 2019 přednášela ve více než 100 mateřských centrech po celé České republice.