Stále více maminek zažívá trauma z porodu. Právě s ním může být mnohdy spojen i špatný spánek miminka, noční záchvaty pláče či problémy s kojením. Pláčem se s námi snaží novorozeně komunikovat. Pokud máte doma od narození špatného spáče či uplakané miminko, jedním z důvodů by mohl být i náročný porod. Metodou vyplakání u těchto dětí k žádnému výsledku nedospějete. Naopak, jim  může ještě uškodit. Trauma z porodu se léčí hlavně citlivým přístupem a dotekem.

Přestože se věnuji spánku, často s maminkami řešíme i porodní příběhy. Trauma z porodu může také narušit spánek a způsobit neklid nejen maminky, ale také miminka.

Nepříjemné pocity maminky

To, že pocity maminky ovlivňují i miminko, není žádnou novinkou. Často ale nedokážeme své pocity uchopit, cítíme se vnitřně nejisté nebo přecitlivělé. Jindy zase přesně víme, že je v hloubi naší duše rána, která ještě není zacelena. Může to být těžký porod, nebo odloučení od miminka po porodu v porodnici. Tereza Kramerová, která se věnuje také podpoře maminek s podobnými traumaty, dodává, že ne vždy si musíme projít navenek těžkým porodem: „Příběhy porodních traumat jsou naprosto neporovnatelné. Jedna rodička má trauma z na první pohled nádherného a přirozeného porodu bez zásahů, protože měla od sebe či doprovodu jiná očekávání, jiná žena prožila opravdu peklo. Přitom obě mohou prožívat stejně těžké pocity. Je to velice individuální záležitost, ve které hrají svoji roli očekávání, nenaplněné touhy a pak také osobní nastavení ženy – její životní filozofie.“

Někdy jsou tyto zážitky jen spouštěčem dalšího nepohodlí a nejistoty. Pokud do toho ale dítě neustále pláče nebo nechce spinkat, naše pocity se zhoršují. Maminka se cítí nedostatečná a nachází se v bludném kruhu. Miminko zase může buď reagovat na náš stres nebo na ten vlastní, třeba kvůli dlouhé separaci po porodu nebo po náročném instrumentálním porodu. Zpracovávání těchto nepříjemných pocitů pak nebývá záležitostí jednoho večera.

Jak to cítí miminka

Miminko vnímá všemi smysly. Ty nejvýznamější po porodu jsou hmat a čich, které jim hodně pomáhaly už také v bříšku. Pokud je miminku a mamince umožněn kontakt okamžitě po porodu, krásně můžeme sledovat, jak se miminko podle čichu dostává k bradavce. Vůni, podle které se orientuje, kde má hledat, si nese z plodové vody na svých ručičkách. Hmat a vůně maminky jsou proto velkým kouzlem, které může pomoci nejen děťátku, ale také mamince.  Smysly jsou také  jeho nejdůležitější pomůckou při poznávání nového světa. Naslouchá i smyslům, na které my dospělí už často zapomínáme nebo jim nedůvěřujeme.

Miminko díky nim velmi dobře vnímá neverbální komunikaci, tedy řeč našeho těla. A také na ni reaguje. Může to být odstup, který si nevědomky držíme, vyhýbání se očnímu kontaktu, zrychlený tep při nervozitě, pocení, bušení srdce a podobně. Je dokonce prokázáno, že nejen zvířata, ale také člověk dokáže z potu vyčíst strach. Akorát tuto svoji schopnost nepodporuje a nevyužívá. Nicméně někdy nám smysly vyšlou signál v podobě intuice nebo pocitu. Když máte miminko, své pocity často můžete vidět jako v zrcadle. Na jeho chování.

A nejen to. Některá traumata si mohou z porodu odnášet i miminka. Pokud máte doma plačtivé miminko, kterému ze začátku nepomáhá ani náruč, aby se uklidnilo, může být příčinou také trauma z porodu. Pokud se k tomu přidají i vaše nejisté pocity či zklámání z porodu, výčitky svědomí a podobně, nervozita na obou stranách se může jen stupňovat. Často se pak v poradenství setkávám s miminky, které přes den téměř vůbec nespí, často pláčou nebo mají problémy s večerním pláčem.

Léčba dotekem

Mnoho dětí se z takového traumatu dokáže dostat po pár měsících, některým to trvá déle. Základem je citlivý přístup. Děti trpí odloučením maminky, po traumatickém porodu obvzláště. Proto potřebují dohnat zameškané. A sice blízkost maminky. Někdy to však bývá skutečně těžké.

Po náročném porodu totiž potřebuje často obejmout a nechat se vyslechnout i samotná maminka.

Velmi důležitá je proto také podpora partnera, ale i blízkého okolí. Maminka by se neměla se svými pocity trápit sama. Důležité je o nich mluvit. Nebo pokud není taková možnost, často pomáhá alespoň si všechny pocity napsat na papír. Už jenom uvědomění si svých pocitů může mnohé mamince ulevit. Jedno období, kdy jsem zpracovala i vlastní porod se ke mě pořád dostávaly maminky s traumaty. Dělo se to tak často až mě to nasměrovalo k Terezce Kramerové. Její přístup k tomuto citlivému tématu mi je velmi blízký. Oslovila jsem jí proto s žádostí o rozhovor. Věřím, že její zkušenosti mohou pomoci mnoha maminkám.

Pokud se trápíte pocity po porodu, přečtěte si rozhovor s Terezou Kramerovou a její  tipy, jak ulevit své mysli.

Domácí léčba

  • Častý kontakt s děťátkem takzvaně „skin to skin“, tedy položení nahého novorozeněte na maminčino tělo, případně je oba ještě přikrýt lehčí dekou v případě chladu v místnosti. Děťátko bude cítit teplo maminky, její vůni, mlíčko. Tento způsob pomáhá i  tvorbě mateřského mlíčka. A je přímo léčivý pro všechny miminka a také maminky.
  • Přikládání děťátka k hrudi, aby slyšelo tlukot srdce (může aplikovat i tatínek :)
  • Nošení děťátka – nejlépe v šátku, kde je děťátko k tělu maminky nejtěsněji a nejblíže
  • Často s miminkem mluvte klidným hlasem, budete tak léčit jeho vnitřní napětí.
  • Někdy zabere i příjemná ztlumená hudba, kterou i vy rádi posloucháte.
  • Mnohé maminky si pochvalují také společné koupání či sprchování s miminkem

Tyto děti někdy pláčou častěji. Je to jejich způsob komunikace, ale i vyplavení napětí z těla. Vyjádření pocitů je důležité. Kojení v tomto případě pomáhá i ve vzájemném sbližování a kontaktu mezi maminkou a dítětem, které oba potřebují. Nebojte se tedy kojit vždy, když dítě zapláče, nebo je nevrlé. Stejně prospěšný je také spánek ve společné posteli.

Pláč je komunikace  naslouchejme srdcem

Pokud děťátko velmi pláče až vzlyká a mělce dýchá, přiviňte jej k sobě a šeptejte mu utěšující slova či zvuky. Pokud to nepomáhá, zkuste začít velmi klidně a zhluboka dýchat. Postupně by mělo vaše klidné, dlouhé dýchání utišit i to jeho.

Tyto děti někdy pláčou častěji. Je to jejich způsob komunikace, ale i vyplavení napětí z těla. Vyjádření pocitů je důležité. Ale nesmí na to být nikdy samy. Potřebují náruč, blízkost maminky a její pochopení.

Ve vzájemném sbližování a uklidňování  pomáhá i časté kojení. Stejně prospěšný je také spánek ve společné posteli, kdy miminko maminku cítí a  zažívá tak pocit bezpečí. Maminku naopak vůně dítěte uklidňuje.

Prožíváte vy nebo vaše kamarádka nepříjemné pocity po porodu nebo máte pocit, že vás trápí porodní trauma?

muj-porodni-pribeh

Pokud jste také prožily těžký porod nebo jen bojujete s nepříjemnými vzpomínky na porod, přečtěte si rozhovor s Terezkou Kramerovou, která maminkám pomáhá se s těmito pocity vypořádat.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 27. července 2015|

Sdílejte:

One Comment

  1. […] ani spočítat, kolikrát jsme s maminkami řešily problémy se spánkem po velmi traumatickém porodu či separaci po něm. Miminka se ještě několik měsíců ujišťovala o tom, že […]

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.