Prosím spinkej

Laskavý přístup ke spánku dětí s ohledem na zkušenosti, individualitu rodin i nejnovější vědecké poznatky.

  • Články
  • Knihy
    • Pohádkopsaní
    • S láskou o dětském spánku
    • Batole
  • eSHOP
  • O projektu
    • O mne
    • CV ENG
    • Média
    • Reference
    • Poradenství
    • Sympozium 2018
    • Přednášky
    • Sympozium 2019
      • Sympozium 2019
      • Symposium 2019 ENG
    • Kontakty
      • Podmínky ochrany osobních údajů
      • SOUBORY COOKIE
      • Všeobecné obchodní podmínky

Nošení v šátku, spánek a kojení

23/09/2014 by Lenka Medvecová 3 Comments

Mnohé maminky se shodují na tom, že nejlepší vynález na uspávání je kromě prsu i šátek. Mnoho uplakaných dětí po “nasazení léčby nošením v šátku” zázračně ztichlo. A potvrzují to i zahraniční studie. Čím více jsou prý děti takto nošeny, tím méně pláčou. I proto už šátek dávno nepatří jen do vybavení tzv. “alternativních matek” či afrických kmenů. Popularita šátku roste čím dál tím více také v západní Evropě či v USA. Mateřský instinkt nás často vybízí nosit děťátko celé hodiny po domě, když se necítí dobře nebo protestuje v postýlce či při spánku. Bohužel na rozdíl od některých zvířat nemáme babyvaky zabudované na hrudi. Proto se vtipně říká, že až v mateřství mnoho maminek zjistí, kolik věcí se dá dělat jednou rukou. 🙂 Ale jedna pomoc tady je. Přečtěte si výhody nošení v šátku.

Svoboda s názvem volné ruce

Po týdnech denních či večerních nošení vám může vysvobození rukou v podobě šátku či ergo nosiče připadat jako nejužitečnější pomůcka. Proto ji mnohé kmeny a národy celé věky používají. Neměly totiž čas odložit domácí práce či ostatních pět dětí na druhou kolej. A přitom věřily, že děťátko má být v prvních měsících či letech co nejblíže mamince. Šátek na záda a šlo se na pole. A zatímco oni pracovali, děťátko slastně spalo. A maminky měly volné ruce pro vaření, pečení, péči o starší děti a podobně. Hlavně pokud máte starší děťátko a narodí se vám do toho nový přírůstek, tuto výhodu oceníte mnohem víc. Je to způsob, jak se rozdvojit 🙂 Zatímco miminko spinká nebo se kojí v šátku, stále máte dvě ruce volné, abyste četly pohádku nebo stavěly kostky s tím druhým.

Pocit bezpečí

Nošení má velkou výhodu v tom, že děťátko uklidňuje. Mnohé maminky ho používají vždy, když je děťátko mrzuté nebo přetížené a neví, jak se uklidnit a usnout. Přivázání k mamince mu dává pocit bezpečí a její vůně ho ujišťuje, že je vše v pořádku. Odborníci vysvětlují uklidňující efekt takto: Děťátko může mít strach z okolí a nových věcí. Pokud je v šátku pevně připoutané k mamince, je to, jako by ho toto spojení oddělovalo od okolního světa. Tím pádem získává svůj ochranný prostor a vnější svět už nevnímá jako ohrožující. Proto se stává, že pokud například maminka v přeplněné letištní hale děťátko zaváže do šátku, během chvilky se uklidní a nebude nové prostředí a mnoho lidí vnímat se stresem a nepokojně.

Jednodušší kojení

Pokud patříte mezi maminky, které se cítí nesvé při kojení na veřejnosti, šátek může být řešením. V něm kojení téměř není vidět. Vytáhnete prs, děťátko se přisaje a zakryjete ho. A můžete přitom sedět v kavárně a popíjet kafíčko. Nikdo se ani neotočí. Výhodou je to ale i doma. Můžete kojit a přitom dělat i jiné věci, či chodit po bytě.

Nošení jako učební pomůcka

Pediatr Dr. Sears například zdůrazňuje, že nošené děti se učí mnohem více věcí. Jsou totiž součástí všech každodenních povinností maminky a neustálými pozorovateli z bezpečí její hrudi. Navíc toto chození, dýchání, tlukot srdce – má pro dítě přímo antidepresivní účinky. 🙂 Nošení na hrudi se například velmi často používá u novorozeněte s nízkou porodní váhou. A velmi úspěšně. Je to totiž ten nejjemnější přechod z bezpečí mámina bříška do chladného nepoznaného světa. Podle doktorů právě maminčina dýchání a pravidelný tlukot srdce jim navíc pomáhá úspěšně nastartovat vlastní vnitřní režim.

Nošení a spánek

Nošení v šátku často pomáhá, když je nejhůře a děťátko nemůže usnout, nebo ho něco bolí, nejčastěji zuby. Léčivé účinky může mít na děti trpící bolestí bříška, kterým právě maminčino teplo pomáhá se uvolnit.  V zemích, kde jsou děti přirozeně neustále nošeny, prý navíc neznají dětskou koliku.

Rodinné nošení

Pokud půjčíte šátek s děťátkem tatínkovi či babičce, pomůžete tím utužit i jejich vztah s děťátkem. Nosící pomoc v partnerovi se vždy hodí. Například při uspávání.

Nenos nebo ho rozmazlíš

Tento výrok se často považuje za jeden z největších mýtů. Právě nošené dětičky jsou podle Dr. Searse samostatnější. Nabaží se totiž dostatečně přítomnosti své maminky. A když přijde období plazení a chůze, budou vzrušením samy objevovat svět. Tak, jak to doposud dělaly z bezpečí šátku. A tak, jak to dělají všechna nošená mláďata v přírodě.

Nemusíte děťátko nosit v šátku celé dny po domě i venku. Někomu vyhovuje celodenní nošení, jiné maminky volí zlatou střední cestu. Chvíli nosím, chvíli kočárek, chvíli na podložce s hrami. Určitě tím ale nic nezkazíte. Je to jeden z dalších tipů do sbírky, jak uklidnit uplakané děťátko.:)

Filed Under: Batolata 6–17 měsíců, novorozenci 0–6 měsíců, spánek dětí

« Reference novinářská práce
Co vám o metodě vyplakání miminka neřeknou »

Comments

  1. Monika says

    07/01/2015 at 19:17

    Dobry den, mam dotaz k satku, resp. k ergo nositku, protoze ma dcera reminky. Jak dlouho v nem lze dite nosit, kdyz pominu samotnou nosnost satku a svou vydrz? Casto dceru uklidnim jen nosenim v naruci a volne ruce by se mi hodily! Je ji 11 mesicu a vazi asi 9 kg. Vzhledem k lecbe luxace kycle a jiz zminovanym reminkum umi zatim stejne jen sedet bez opory. Byla 3 mesice od pasu dolu temer znehybnena. Ma jeste cenu, abych nositko porizovala? Dekuji.

    Pro vložení odpovědi na komentář se musíte přihlásit
    • Lenka Medvecová-Tinková says

      09/01/2015 at 23:26

      Dobrý den Moniko,
      Váš dotaz je spíše na odborníka, který se zabývá fyziologií dítěte. Vzhledem ke zdravotním obtížím bych na Vašem místě nošení zkonzultovala také s pediatrem. A pak také s lektory, kteří se zabývají nošením dětí a možná mají s podobným případem zkušenosti. Zkuste kontaktovat třeba http://kurzy-vazani-deti-do-satku.webnode.cz/poradkyne/
      nebo paní Pohořálkovou z projektu V bavlnce http://www.vbavlnce.cz/kontakty/

      Pro vložení odpovědi na komentář se musíte přihlásit
  2. Lenka says

    15/11/2014 at 10:29

    Dobrý den Leni, nosím v šátku od příchodu z nemocnice a moje maličká (9měsíců) je moc spokojená. Malá má vlastní postýlku přiraženou k naší posteli a poslední dobou spí dost často i s námi. Používáme látkové plenky a praktikujeme BKM (bezplenkovou komunikační metodu), a je příjemné, když malá kaká mimo plenku. Být maminkou mě moc baví.
    Mrzí mě jen doktoři a ti, co se zabývají Vojtovou metodou a neví nic o “nošení dětí v šátku” a přesto to odsuzují, že to pro miminka není vhodné, dokonce, že jim to může ublížit (jak mají ty nožičky roztáhnuté). Tím pádem spoustu maminek odradí, protože doktor to je přeci někdo, kdo o tom přeci musí vědět. Tohle mě v mém okolí mrzí nejvíc, a myslím, že spousty doktorů se prostě jen zapomněli dál vzdělávat. Jedou si stále tu svojí.
    Jsem moc ráda za každého, kdo se rozhodne maminkám pomáhat “pochopit” přirozenost (kterou spousty lidí ztrácí přejímání názorů “těch chytřejších? vzdělanějších?” a zapomínají na svůj selský rozum)
    Přeji hodně úspěchů. Lenka

    Pro vložení odpovědi na komentář se musíte přihlásit

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Sledujte nás na:

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • Twitter

Reference

Kniha předčila všechno, co jsem od ní očekávala. Jsou v ní odpovědi na všechny otázky, které jsem za rok a čtvrt ve své mateřské roli měla, v tolika příbězích jsem viděla sebe samu, navíc jsem díky její četbě změnila jen malinký detail v uspávání svojí dcery a odměnou mi byl delší večerní interval, než se poprvé vzbudila. Děti nečtou knihy o uspávání a neřídí se jimi, Lenka ale dokázala přečíst dětský spánek a svoje zkušenosti spánkové antropoložky a poradkyně dokázala vložit do této knihy. Lenka totiž žije S láskou o dětském spánku a já jí za to moc děkuju.
Zuzana, lékařka

Pohádkopsaní je nádherná knížka – a nejen formou  Už mi za tu krátkou dobu pomohla jak doma, tak při mé práci s dětmi ve Školičce (odpolední uspávání). Ráda si taky pohádky vymýšlím sama, teď jsem se díky Lence naučila i to, jak do nich dostat to něco navíc, uspávací kouzlo  Většinou mě to samotnou uklidní a usíná se tak i mně mnohem líp.

Hanka, učitelka a dula

Laskavost - to je slovo, které se mi vybaví jako první při myšlence na Lenčiny knihy. A laskavosti zvlášť v otázkách týkajících se dětí nebo obecně rodičovství není nikdy dost. Naopak je zajímavé sledovat, v kolika odborných textech, knihách specialistů, různých doporučeních a zaručených návodech zaměřených na péči o dítě ji vůbec nenajdete. Číst Lenky knížky je jako povídat si se skvělou kamarádkou nebo kamarádem u čaje. Cítíte, že vás chápe a ještě vám dobře poradí. Být laskavý k dětem totiž znamená být laskavý i sám k sobě. 

Magdaléna, porodní asistentka

Dobry den, Lenko. Tak dlouho uz Vam chci napsat, vlastne jen proste diky. Mela jsem o Vas povedomi i pred mym materstvim, po porodu mi byly Vase knizky milym spolecnikem (opravdu milym, mate dar skutecne krasneho, vstricneho, podpurneho psani) a ted s moji skoro dvouletackou hltame Vase detske knizky. I diky Vam jsem u moji Rozarky nikdy vlastne nemusela nic resit - maximalne uklidnit samu sebe. Diky za to, co delate.  . 

Mirka, psycholožka

<< Předchozí
Následující >>

Pohádkosnění

S láskou o dětském spánku

Další články o spánku dětí

Denní spánek dětí od 1-4 let – zajímavosti, tipy a inspirace

Komunikace srdcí – aneb jak se spí v japonských rodinách

Kdybych měla zmínit jenom tři věci ke klidnějšímu a kratšímu usínání, byly by to tyto

Proč nás miminka potřebují mít nablízku

prosim spinkej_uvodni foto_Lenka Tinkova_2018_10_28

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny, najdete na našem e-shopu.

Klidné dny i noci přeje Lenka.

Přihlášení k odběru novinek

© ProsimSpinkej 2014 Obsah stránky je možné kopírovat jen se souhlasem autora.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.