Dlouhé usínání, časté noční buzení, změna v denním spánku miminka. Léto může spánek miminek ovlivnit různými způsoby. Co už o letním spánku ve vědě víme a co pomáhá v tropických vedrech nejčastěji?

Podle několika různých studií spí lidé v létě o něco méně než zimě. V letních měsících chodí spát o něco později. Nejcitlivější na změny počasí jsou podle výzkumů starší lidé, malé děti a lidé, kteří již trpí problémy se spánkem a usínáním.

Jaké informace máme o spánku v létě?

  • Délka spánku se v různých ročních obdobích může lišit o 11-53 minut.
  • Podle japonské studie teplota v ovlivňovala spánek lidí více než rozdíly v délce světla v létě a zimě.
  • I když žijeme v industriální společnosti s klimatizací a umělým světlem, změna ročních obdobích více či méně může měnit náš spánek a usínání.

Spánek je jednoduše proměnlivá aktivita. Může se měnit také se změnou počasí a ročních období. Hlavně u dětí. Jak může letní počasí zasáhnout do spánku a jak si pomoci?

Dřívější vstávání

Mnoha dětem se může proměnit jejich bdění a aktivita – přes den vstávají o něco dříve se světlem a vydrží déle bdělé a aktivní.

Pozdější usínání

Vaše děťátko je najednou v době, kdy bylo běžně unavené, plné energie a usíná třeba o 60-90 minut později než předtím. Tělo je přirozeně změnou délky světla více aktivní. S teplem navíc tělu trvá o něco déle regulace tělesné teploty a ochlazování pro příjemné usínání.

Neklidný spánek miminka

Dětské tělíčko je první roky života velmi senzitivní, vyvíjí se ohromnou rychlostí a podněty z prostředí tak mohou zasáhnou i spánek mnohem intenzivněji, než je tomu u nás dospělých. Až kolem 18m – 2 let dokáže dětské tělo přirozeně rychleji regulovat teplotu v těle – do té doby se ochlazuje mnohem pomaleji než tělo dospělého člověka.

V noci je tak v období horka může trápit velké teplo. To může způsobit, že se jejich tělu těžko dostává do hlubší fáze spánku, celou noc se převalují, hledají si polohu nebo se budí s mručením či pláčem (pocitem nepohodlí).

Jak si trochu ulehčit situaci v letních vedrech

Horké spánkové tipy na léto

Nové večerní rituály

Večerní procházky – vyberte se po večeři na krátkou procházku, večerní ochlazování a stmívání může pomoci podpořit přirozený biorytmus děťátka.

Vlažná společná sprcha –  před spaním může být v létě příjemný nový rituál ke klidnějšímu usínání.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 22. července 2023|

Sdílejte:

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.