Společný spánek ulehčuje kojení a mnohdy i spánek samotný. Nevyhovuje však každému. Tento článek je pro rodiče, kteří se svobodně rozhodli ke společnému spánku se svým dítětem. Než si vezmete děťátko do postele, je dobré si přečíst pár základních bezpečnostních pravidel. Týkají se hlavně dětí do jednoho roku.

Bez alkoholu, drog a prášků na spaní

Po požití alkoholu, drog či prášků jsme ospalí. Nedokážeme pak vnímat děťátko. Hrozí tedy největší riziko, že jej můžeme zalehnout a neprobudit se jeho pláčem, kterým nás na to upozorní. Stáváme se méně citlivými na podněty a tím i na své pohyby během spánku, kterými můžeme ublížit miminku.

Děťátko dávejte hlavně ze začátku raději na stranu maminky než mezi oba rodiče

Podle výzkumů i praxe vnímají maminky miminko v posteli mentálně i fyzicky citlivěji. To znamená, že spí v podvědomí s tím, že si musí dávat pozor na pohyby během spánku. Jejich spánek se navíc velmi podobá spánku miminka. Podle antropologa Jamese McKenna je spánek maminky a miminka ve společné posteli až kouzelně sladěný. Také tyto podobné fáze lehkého spánku brání tomu, aby se maminky přetočily na dítě a zalehly jej. Proto se ze začátku doporučuje dávat děťátko spíše mezi maminku a zeď než mezi oba rodiče do středu postele. Alespoň ze začátku. Tatínkové tento pud nemají a často spí mnohem tvrdším spánkem.

Zkontrolujte postel a okolí

Než si děťátko vezmete do postele, zkontrolujte, zda v jeho okolí není nějaká díra, do které by mohl miminko zapadnout. Sedí matrace pevně na konstrukci postele? Pokud je nestabilní a posouvá se, mohla by vytvořit mezeru, do které může děťátko během spánku spadnout nebo do ní strčit nožičku či ruku. Zabezpečte postel tak, aby dítě nemohlo spadnout na zem. I když si myslíte, že se ještě nedokáže převalit. Děti tyto schopnosti získávají velmi rychle a často bez toho, aby nás předem varovaly. Zábrana, sloužící jako ochrana proti pádu dítěte z postele, by zároveň neměla být nebezpečím. Mělo by to být něco, do čeho se nemůže miminko zabořit, zaseknout se tam nebo co by mu mohlo stěžit dýchání. V posteli by neměly být hračky. Zabezpečte také možné hrany a ostré rohy postele.

Neoblékejte děťátko ke spánku příliš teple

Maminčina blízkost doslova hřeje. Miminko tak dostává další teplo navíc. Proto si dávejte pozor, abyste děťátko neoblékali do příliš tlustých vrstev oblečení a nepřehřívalo jej tak.

Pozor na polštáře

Pokud máte v posteli spoustu polštářů, pryč s nimi. Pro nejmenší dětičky mohou být nebezpečné. Může jim tak hrozit zadušení během spánku. To samé platí i pro velké přikrývky. I z tohoto důvodu byste děťátko měli dávat spát na záda, což ale podle průzkumu maminky, které kojí, dělají instinktivně. Lépe se jim tak kojí.

Žádné vůně, deodoranty a šperky

Rodiče by si však měli dávat pozor i na další věci. Do postele se chodí nalehko. To znamená bez šperků, které by mohly přinejhorším i spolknout. Maminky s delšími vlasy by je přes noc měly mít sepnuté do copu. Děťátku nedělá dobře ani příliš mnoho nepřirozené vůně.  Před spaním se tedy vyvarujte deodorantům a parfémům či příliš aromatickým mýdlům. Silná nepřirozená vůně dokáže někdy miminko rozhodit natolik, že i hůř usíná. Nejkrásnější vůně je pro něj ta vaše přirozená.

Dostatek místa

Zajistěte, abyste měli co nejvíce pohodlí. Někteří rodiče to řeší odchodem tatínka ze společné ložnice. Mnohem lepší je ale koupit větší postel. Nebo také přisunout další postel a zvětšit tak tu původní. Při tomto přisouvání dbejte na to, abyste děťátko nedávali blízko k místu, kde se postele spojují. Mohlo by zapadnout do mezery. Tak či tak se říká, že nakonec to stejně dopadne nějak takto:

Foto: The Guide to Baby Sleep Positions: Survival Tips for Co-Sleeping Parents

Americký odborník na dětský spánek a jeden z největších zástanců společného spánku, James McKenna dále dodává:

  • S tím, že bude děťátko spát s vámi ve společné posteli, by měli souhlasit oba rodiče.
  • Miminka, kterým ještě nebyl rok, by neměla spát ve společné posteli vedle sourozence.
  • Miminka by také neměla spát v posteli s lidmi s vysokým stupněm obezity.
  • Společný spánek ovlivňuje i naše psychické nastavení. „To, co si se sebou bereme do postele, je také důležité,“ říká McKenna.

Každá rodina je jiná a stejně tak i poměry a nálady v ní. Proto je dobré zvážit si podle svého úsudku a pocitů, co vám, vašemu děťátku a rodině vyhovuje nejlépe.


ZDROJE:

http://www.askdrsears.com/topics/health-concerns/sleep-problems/sleep-safety/cosleeping-safely

http://cosleeping.nd.edu/safe-co-sleeping-guidelines/

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 22. prosince 2014|

Sdílejte:

7 Comments

  1. Pavla 31. 7. 2015 at 21:39 - Reply

    Dobrý den, prosím o radu. Mám 10měsíční holčičku, od 2.měsíce s námi spí v posteli s přiraženou postýlkou bez bočnice. Dcerku v posteli vždy uspím, většinou mezi 19-20 hodinou, což je ale pro nás dospělé ještě docela časně, spát chodíme po 22 hod. je tedy nějakou dobu sama, my jsme v dosahu. Dcerka je docela slušný lezec a tak se jí dnes podařil (i přes peřinvou zábranu) pád z postele, naštěstí bez jakékoliv újmy. Hned jsem si vyslechla, že postýlka je TOP a že se společným spaním je konec. Toho já se ale vzdát nechci. Máte nějaké řešení, jak zabránit dalším pádům? Na spaní na zemi nechce manžel přistoupit. Předem děkuji, Pavla

  2. Výhody společného spánku 21. 11. 2015 at 23:01 - Reply

    […] O bezpečnosti společné postele si můžete přečíst ZDE. […]

  3. Karel 11. 2. 2016 at 14:18 - Reply

    Dobrý den, mám 11 měsíční holčičku. Často se budi v noci po 2h nikdy poradne nespala celou noc v kuse je porad kojena. Myslite ; ze jde o hlad nebo je to jen touha byt se mnou.Spi s námi v posteli.

  4. Karel 11. 2. 2016 at 14:19 - Reply

    Dobrý den, mám 11 měsíční holčičku. Často se budi v noci po 2h nikdy poradne nespala celou noc v kuse je porad kojena. Myslite ; ze jde o hlad nebo je to jen touha byt se mnou. Spi s námi v posteli. Prosím o radu.

  5. dobosova helena 11. 5. 2016 at 09:25 - Reply

    dobry den,mam holcicku 4 mesice starou a spi s nama v posteli ale davam ji na velkej polstar..neni nijak hunatej ale bojim se jestli ji tim nemuzu ublizit?dekuji za radu

    • Lenka Medvecová-Tinková 12. 5. 2016 at 18:17 - Reply

      Dobrý den, je krásné, že máte holčičku u sebe. Doporučovala bych nedávat ji na polštář. Takto malé děťátko by mělo ležet na matraci ne na polštáři ani by nemělo mít kolem sebe příliš mnoho polštářů a to právě ze zdravotních důvodu.

  6. […] Zásady bezpečného společného spánku […]

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.