Levandule, růže, mandarinka, dobromysl nebo heřmánek. Přírodních vůní, které pomáhají dětem k lepšímu spánku, je hned několik. Tou nejlepší však vždy zůstává přirozená vůně maminky. Miminka ji dokážou poznat i v davu maminek.

Lepší kojení bez koupele

Naše děti se rodí se skvělým čichem. Ihned po narození můžeme sledovat, jak se nahé miminko přiložené na maminčino holé břicho samo dostává k bradavce. Samopřisátí miminka je tou nejúčinnější prevencí pozdějších problémů s kojením, které jistě dokážou maminkám přivodit nejednu bezesnou či dokonce probdělou noc. A naopak právě kojení je jednou z nejjednodušších a nejpříjemnějších cest, jak miminko uspat, a to jak pro maminku, tak pro miminko.

Jako navigaci k samopřisátí používá miminko právě svůj čich. Vůni plodové vody, která je úplně stejná jako vůně maminčiných bradavek, si nese na svých ručičkách. Přičichává k nim a je tak schopné bradavku neomylně vyhledat a samo se k ní dokonale přisát. Nejen z tohoto důvodu se nedoporučuje miminko koupat ihned po porodu. V mnoha státech se miminka po porodu koupou minimálně po 24 hodinách. Pokud si ale přesto přejete sebe a miminko po porodu opláchnout, doporučuje se tak učinit pouze vodou či čistě přírodními přípravky bez parfemace. Při koupeli je pak důležité vyhnout se mytí pěstiček miminka a bradavek maminky, aby se miminku tato důležitá pachová stopa neztratila.

Miminka poznají maminku čichem

Podle průzkumů miminka svoji maminku dokáží poznat i pouze podle její vůně. Díky kojení se velmi rychle naučí rozeznávat také náš jedinečný tělesný pach v podpaží.
V experimentu odlišila miminka dva týdny po narození své maminky od jiných na základě jejich unikátního pachového „podpisu“. I proto často maminky nedonošených dětí nechávají svým drobečkům v inkubátoru část svého oděvu nebo i tzv. usínáčky, které nechaly nasáknout svojí vůní. Ta pak miminko uklidňuje a napomáhá mu k lepšímu prospívání a spánku. Tento „trik“ můžeme zkusit i my, když se večer chceme od spícího děťátka na okamžik vzdálit a pojistit si jeho klidný spánek i v naší dočasné nepřítomnosti. Stačí mu poblíž nechat naše tričko vonící námi a naším mateřským mlékem.

Maminku uspává vůně hlavičky

Také maminky ale od přírody oplývají skvělými čichovými schopnostmi. V roce 1987 vědci v experimentu zjistili, že až 90 % maminek je schopno poznat vůni svého miminka podle pouhého přičichnutí k jeho košilce, pokud spolu po porodu nerušeně strávili alespoň prvních deset minut. Při nepřerušovaném kontaktu po dobu jedné hodiny a více byl tento úspěch stoprocentní. Pokud však bylo miminko po porodu okamžitě odneseno či dokonce vykoupáno, poznalo vůni svého děťátka méně než 10 % maminek. Mnoho maminek popisuje, jak jejich miminko nádherně voní, zvláště na hlavičce. A stejně tak, jako je jejich děťátko uklidňováno vůní maminky, působí i vůně miminka uklidňujícím účinkem na maminku. Prý maminku navíc v noci dokáže lépe uspat.

Nejen z těchto důvodů je tedy velmi důležité po porodu s miminkem zůstat v těsném kontaktu co možná nejdelší dobu, pokud možno neustále. Kontakt kůže na kůži je přirozenou cestou, jakou si s děťátkem vytvořit „voňavé pouto“  a pomoci tak oběma ke klidu a pohodě. Navíc je také skvělou terapií při mnoha možných problémech. Vůně maminky a jejího mléka je totiž pro novorozená miminka tou nejlepší spánkovou aromaterapií.

V dalších článcích si představíme různé vůně přírody, které pomáhají dětem spánek ulehčit.

Autorka je laktační poradkyně


Zdroje:
Ciccoti, Serge. Rozumíte svému děťátku? Zajímavé psychologické experimenty pro lepší pochopení nejmenších dětí. Praha: Portál, 2008.
Chamberlain, David. Fascinující mysl novorozeného dítěte. Praha: Beta Books, 2013.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 10. prosince 2014|

Sdílejte:

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.