Také jste to slyšeli? Pokud ti nechce v noci spát, asi máš slabé mléko. Dej mu umělé a bude spát celou noc. Pokud vás to znejistělo přesto, že děťátko krásně prospívá a je spokojené, zpozorněte. :) Američtí pediatři si vzali na mušku tento velký mýtus. A výsledky jsou překvapivé. Všechny maminky jsou na tom se spánkem dříve či později stejně, ať už připravují láhve nebo mají mlíčko pod tričkem. V čem se tedy naši „poradci“ mýlí a jak tento mýtus vznikl?

Tento článek je o tom, že ne všechny „zaručené pravdy“ jsou pravdivé. Nemá odsuzovat maminky, které nekojí. Naopak. Má pomoci maminkám, které okolí nutí, aby se vzdaly kojení jen proto, že mají „slabé mléko“ nebo by mohly spát déle.

Studie vznikla pod značkou akreditované Americké akademie pediatrů. Co zjistili?

Prvních šest měsíců spaly kojené děti skutečně o něco méně než ty s umělým mlékem. Ale nebylo to pravidlem. Největší rozdíl byl v tom, že kojené děti často spaly v posteli rodičů. Když se však pediatři vrátili k maminkám o další tři měsíce, zjistili, že spánek se zcela vyrovnal. Některé děti se pořád budily v noci častěji, a to jak ty kojené, tak ty přikrmované umělým mlékem. A naopak, některé kojené děti spaly stejně dobře, jako ty na umělém mléce. I když se podle průzkumu kojené děti budily ze začátku častěji a spaly kratší časové intervaly, po čase se tento rozdíl zmenšoval, až se vytratil úplně. Umělé mléko tedy jednou provždy ani pro vědce neznamená stoprocentní řešení častého nočního buzení. Některá buzení pominou samy po třech měsících, jiné po půl roce, další když odezní bolesti zoubků a někdy rodiče zasáhnou a děťátku se to snaží sami vysvětlit. Pokud ale spoléháte na to, že noční spánek vám zaručí jen mléko v lahvi, možná zůstanete překvapení.

Kojící maminky spí lépe

Pediatři totiž s výzkumem šli ještě dál a zjistili, že maminky, které kojí, mají lepší spánek. Dokonce spí déle. Svůj čas na spánek nabírají díky připravenému mlíčku pod tričkem. Vědci vypočítali, že kojící maminky tak získávají k dobru v průměru 40 – 45 minut po každém kojení. Navíc prý spí lépe, neboť často mají dítě ve společné posteli. Nemusí se tak probrat úplně, ale kojí v polospánku a vůně dítěte je uspí rychleji.

Kojení skoro všelék

To, že mateřské mléko je ta nejzdravější varianta, jakou můžete dítěti dát, dokonce potvrdí i každý výrobce umělého mléka. Ale je to i skrytý lék na nespočet dalších maminkovských a dětských starostí:

na horečky, proti dehydrataci, na zoubky, na koliky, na bolesti bříška, na stres, na nervozitu, na smutek, na strach. Kojení nám pomohlo v těch nejtěžších chvílích. A to vyvážilo i časté noční buzení. Nemoci děti i díky tomuto „uklidňováku“ skutečně lépe snášejí.

Mýtus kam se podíváš

Dlouhý spánek rovná se umělé mléko

Mnoho maminek se trápí s nočním buzením děťátka přesto, že nekojí. Některé děti prospí zázračně po umělém mléce celou noc. Ale po pár měsících je zase všechno jinak. Neboť přijdou zoubky, nebo změny v rodině, nové znalosti, které jim nedají spát. Co je jisté, že všechny děti mají jedinečnou povahu. Některé spí od narození dokonale. Jiné volají maminku na každý malý podnět. Pravda je tedy zřejmě úplně někde jinde než v mlécích.

Když odstříkáte jen pár kapek mléka, máte ho asi málo

Toto je hlavně pro maminky, které denně odsávají mlíčko, aby sledovaly, kolik ho mají a zda pro dítě mají dost. Podle výzkumu existuje mnoho maminek, které si odsají málo mlíčka, přesto ale dětem stačí a jsou dostatečně živeny a přibírají zdravě na váze. Pointa je v tom, že odsávání je složitější a můžete si odsát méně. Děťátko totiž při kojení dokáže odsát více mlíčka než vy ručně. Navíc i spouštění mléka závisí na náladě. Mnohem více mlíčka se spustí mamince v poklidném prostředí a když tělo cítí přítomnost děťátka, než ve stresu a rychlosti někde o samotě.

Kojení časem ztrácí nutriční hodnotu

Kojení je prospěšné i po roce děťátka. Výzkumy dokazují, že i starší kojené děti mají z kojení velmi mnoho benefitů. Přetrvává zlepšování imunity, lepší překonávání nemocí i zajišťování výživných látek.

Kojení je na každé z nás

Nejvíce maminek kojí prvních šest měsíců. Po roce už je jich stále méně. Tak či onak, vždy je to hlavně o nás. Někdy se snažíme příliš a svou naléhavostí věci zhoršujeme. Jindy si neuvědomujeme výhody kojení. Ale někdy nám prostě vyhovuje kojit rok. Nám i našemu životnímu stylu. Nikdy není a nebude pravda, že maminky, které dlouhodoběji nekojí nebo nekojily, milují své děti méně. Každý jde vlastní cestou. Kojení je ale zaručeně nejpřirozenější a nejhezčí věcí, která se spojuje s mateřstvím.


Zdroje:

http://www.uppitysciencechick.com/kendall-tackett_cl_2-2.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17700096

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 01. října 2014|

Sdílejte:

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.