Jak vytrénovat dítě kontrolovaným pláčem nebo vyplakávací metodou všichni víme.  Existují ale i jiné strategie, které jsou o něco přirozenější a hlavně příjemnější. Víme o nich, sem tam se o nich také mluví. Někdy ale nezabírají, protože jim nepřikládáme žádný důraz. Nebo se nám zdají příliš jednoduché na to, aby zabraly. Uspáváte dítě večer déle než hodinu? Tento článek je pro vás.

Při uspávání nám mohou pomoci bylinky, čaje, vůně, barvy i jídlo. Většinou však stejně nezabírají sami o sobě. V té správné kombinaci s dalšími faktory ale mohou mít zázračný úspěch.

Maminka jako barometr

Co si budeme nalhávat, naše emoce už dávno nejsou jen naše. Děti vycítí náš strach, nejistotu, nervozitu i neklid. Proto by jeden z Murphyho zákonů mohl znít: „Když nutně potřebujete, aby dítě usnulo co nejrychleji, bude mu to pravděpodobně trvat dvakrát tak dlouho.“ Nejsme roboti a zmítají námi často různé emoce. Uspávání by je ale nemělo vyhrocovat. „Pokud uspáváte déle než půl hodinu, odložte to. Ještě si chvilku v přítmí hrajte nebo povídejte a zkuste to později. Až se všichni zase uklidníte,“ radí anglický psycholog zabývající se spánkem dětí Andrew Mayers. I toto je jednou z cest, jak si zachovat klid ve své duši i v duši dítěte. Nicméně, nejlépe skutečně zabírá uspávat s cílem, že si tento společný čas s dětmi vychutnáte. Bez hodinek, příkazů a stresu.

Bez hádek k večeři

Má babička vždycky říkala: „Nikdy nechoď spát rozzlobená.“ Říká se také: „Nenech ranní slunce dopadnout na tvůj hněv.“ To často platí i pro děti. Čím více příjemných zážitků s námi přes den prožijí, tím lépe. Je to samozřejmě nelehký úkol, hlavně v období vzdoru. Mně hodně pomáhá opakovat si: „Nejde o to kdo s koho. Nepotřebuji si dokazovat, že musí být vše podle mě.“  K hněvu má dítě svůj důvod, zkusme spolu najít kompromis. Samozřejmě, že ne vždy je to možné. Hlavně když je dítě unavené nebo přetažené. Vždy je ale možné být dítěti oporou, i když zrovna nezvládá své emoce. Až se smršť přežene, můžeme si vše vysvětlit v klidu. Některé citlivé děti si totiž hádky berou i do postele. Někdy mluví ze sna nebo naopak nemohou usnout. Klidnému usínání nejvíce pomáhá hodně denních objetí, humor a usmíření.

Režim podle rodiny

Dodržovat s dítětem striktní režim, nebo se alespoň zhruba snažit strefovat do stejných časů? Či odložit hodiny do kouta a řídit den podle dítěte? Názory se různí. Každý to má jinak. Závisí také na rodinných zvycích a povaze dítěte. Málokdo má ale rád nejistotu. A děti ze všech nejméně. Hlavně dětem, které jsou povahově spíše opatrné a citlivě reagují na každou změnu, může právě režim nejvíce ulehčit usínání.  Takové děti prostě milují, když vědí, co bude následovat. Dopomáhají k tomu také různé rituály, tedy věci, které opakujeme a které nám asociují následující činnost. Zkuste si třeba společně na papír namalovat, jak váš denní režim vypadá. Nechte dítě, ať si namaluje obrázky, jak spinká, jak jí, jak si hraje a tak dále. Kreativitě se meze nekladou. Poté si výtvor můžete vylepit třeba na ledničku a během dne se na něj chodit dívat a společně jej popisovat.  Také potřeby dětí se mění. A mnohdy i čas usínání. Někdy stačí posunout večerku na později.

Hra světel a stínů

Předpokládám, že v dobách, kdy se ještě svítilo jen petrolejovými lampami, nemusely děti pro únavu chodit daleko. Hra na světla a tmu účinkuje na naše tělo stejně dobře. Přes den se pokuste s dítětem hledat venku co nejvíce přirozeného světla. Před spaním naopak všechna ztlumte i doma. Doporučuje se světla ztlumit již hodinu před spaním. Tma podporuje v těle tvorbu spánkového hormonu melatoninu. A naopak, pokud máte v bytě večer rozsvíceno v každé místnosti a puštěnou televizi i počítač, děti to může nabít další energií.

Klidová hodinka

Objevuje se v mnoha publikacích o spánku. Je to čas před spaním. Jeho cílem je zklidnit nervovou soustavu a připravit ji ke spánku. Pro každého ale relax znamená něco jiného. Zkuste zjistit, co nejlépe dokáže zpomalit vaše děťátko. Je to puzzle, malování, vyprávění, zpěv nebo naopak masáž či pomalé cvičení? Zpomalit je velmi důležité. Zajděte si na jógu nebo jen na nějaký kurz dýchání či relaxu. Garantuji vám, že na konci budete krásně zívat. Odpočinek je to, čemu se říká přítomnost. Soustředění se na to, co je teď a tady. Zařaďte do svého režimu příjemné večerní aktivity s dětmi s plným soustředěním a uvidíte ten rozdíl.

Řekni mi, co jíš

Jídlo může uspávání pomoci nebo naopak. Zamyslete se nad vaším jídelníčkem a popřemýšlejte, zda vaše dítě přes den nejí příliš mnoho cukru nebo polotovarů, které obsahují ta nesprávná éčka.

Prostředí ke spánku

Neznám nikoho, komu by se nespalo lépe v dobře vyvětraném pokoji. Naše požadavky ale někdy mohou zajít ještě dál. Některé děti usínají dokonce u otevřeného okna, jiné nesnáší zimu. Nejdůležitější však stále zůstává pocit bezpečí. Ten mají děti samozřejmě hlavně u rodičů v náručí. Pokud vaše dítě spí ve vlastním pokoji, zjistěte, zda se například nezačalo bát tmy. Někdy pomůže malé světýlko. Dětský pokojíček by ale v žádném případě neměl být místem nepříjemných zážitků. Pokud se tomu chcete vyhnout, neposílejte děti za trest do svého pokoje. Pokojíček by naopak měl být místem, kde se spolu smějete, mazlíte a jste si blíž. I tyto zážitky umocňují pocit bezpečí.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 16. prosince 2014|

Sdílejte:

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.