Afričankám stačí k utišení dítěte často pouze kojení. My v západních zemích k tomu používáme i různé další vymoženosti. Mazlení, nošení a dotek dá ale dětem do budoucna mnohem více než hrací kolotoč nebo zpívající plyšák. Zkuste pár malých triků, které mohou miminku pomoci ke klidnému usínání a spánku. Jsou zdarma a nikdy se nevyprodají. Vycházejí ze dvou největších kouzel.

Kouzlo doteku

Děti se nebudí jen kvůli fyziologickým potřebám. Není to jen hlad, plenky, nebo chlad či teplo. Mezi nejdůležitější potřeby každého člověka patří od narození DOTEK.

Světový odborník na hlasové projevy kojenců, Peter Wolf, provedl v 60. letech sérii několika experimentů. Chtěl vědět, proč děti pláčou a jak je utišit. Zajímavý byl experiment s přebalováním. Některým miminkům dal suchou plenku, jiným mokrou. Ztišily se děti, jak se suchou plenkou, tak s mokrou. Jako by jim stačil pouhý dotek a péče během přebalování. Ve svých průzkumech také zjistil, že plné bříško nemusí vždy znamenat také spokojené miminko. Hladová i nakrmená miminka však v průzkumu všechna utěšil pouhým nošením v náručí. Kojení není nikdy jen o jídle, ale také hlavně o vzájemném kontaktu mezi maminkou a dítětem.

Tipy k utišení

  • Zkuste dítěti při uspávání masírovat chodidla
  • U novorozeňat často zabírá hlazení hlavičky od čela směrem k nosu.
  • Miminka spí ve spánkových cyklech. Mají však mnohem více fází lehkého spánku než my, a proto je v těchto chvílích může cokoliv vzbudit. Někdy jen zkontrolují, jestli je maminka nablízku. Vypozorujte, kdy se miminko budí nejčastěji, a buďte připravená. Až se začne hýbat a hýbou se mu třeba i oční víčka, zkuste jej jen pohladit nebo tiše zpívat uspávanku, kterou mu zpíváte před spaním. Možná tak oběma prodloužíte spánek.

„Přes den u našeho miminka nebyl se spánkem problém. V noci ale začala dcerka brečet a přešlo to až v hysterický pláč. Ať jsme dělali cokoliv. Nosili jsme, houpali jsme, zpívali… Pak jsme přišli na jeden recept, který kouzelně zabíral. Bylo to více věcí, které se dělaly najednou: kojení v šátku, hlazení hlavičky a masírování nožičky. Dnes už je to nesrovnatelně lepší, uspávání i spánek.“

Kouzlo maminky

Jako dospěláci za sebou máme mnoho zkušeností s lidmi. Někdy už jednáme automaticky a nevšímáme si některých detailů. Slova jsou pro nás tak důležitá, že často nevnímáme řeč těla okolí. Pro děti je však právě řeč těla zásadní. Dokážou vycítit každý neklid maminky nebo osoby, která je uspává. A naopak, příroda to zařídila tak, že pokud maminka s dítětem tráví dostatečné množství času ve společném kontaktu, vycítí mnohé také maminka. Proto pořád říkám, že nejlepším odborníkem na dítě se může stát hlavně jeho máma. Zkuste na chvilku zastavit, pustit si příjemnou hudbu, dát si miminko na sebe a relaxovat nebo spolu tančit.

Tipy k utišení

  • Klidné zpívání maminky
  • Tlukot maminčina srdce a bílé šumy
  • Když dítě pláče, ve stresu často zrychleně dýchá nebo vzlyká. Vezměte jej do náruče a zhluboka, pomalu dýchejte, jako když spíte. Brzy by se mělo také vašemu děťátku dýchání zpomalit.
  • Zabavte dítě nebo změňte místo, vezměte dítě na čerstvý vzduch.

Někdy může být důvodem pláče také těžký porod. Pokud byl traumatický i pro maminku, je důležité, aby se s ním nejdříve vyrovnala ona sama. S děťátkem pak potřebují hodně společných chvil a objetí. Někdy takové děťátko pláčem uvolňuje své napětí. Držte ho ve svém náručí a jen buďte s ním.

Základem tohoto kouzla je klidný maminčin hlas, její objetí a houpání.

„O dvouměsíční Emmě všichni říkali, že je náročné miminko. Brečela téměř u každé činnosti. Všichni sousedi přesně věděli, kdy se koupe, převléká a kdy jde ven. Její maminka už nevěděla, jak dál. Jednou si začala před každou činností vymýšlet jinou písničku. Píseň o Emmě a koupání, Emmě a převlékání… Trvalo to tři dny a miminko přestalo brečet. Emma byla zřejmě jen nejistá a neměla ráda změny. Jakmile si ale začala hudbu spojovat s určitým zpěvem, věděla, co bude následovat a uklidnila se.“

Pozor na mnoho změn

Nedávno mi jedna maminka psala, že její pětiměsíční syn nedokáže usnout. Zkoušela prý všechno, co jí kdo radil. A že těch rad nebylo málo. Podle chování miminka se ale dalo předpokládat, že nemá rádo ani jakkoli drobné změny. Kamenem úrazu pak bylo náhlé střídání různých druhů uspávání. Společně s maminkou jsme tedy vymyslely jen jeden, který vyhovoval mamince i dítěti. Po týdnu se miminko uklidnilo a nemělo problém usnout. Dříve než sáhneme po tzv „zaručených radách“, pozorujme, nosme, vnímejme a buďme nablízku. Čím blíže dětem jsme, tím lépe jim porozumíme.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 17. prosince 2014|

Sdílejte:

3 Comments

  1. karla 29. 1. 2015 at 23:05 - Reply

    Dcera se už od narození budila kolem desáté večer a hystericky křičela do dvou do rána. V porodnici mi řekli, že jsou to noční děsy, že potřebuje kontakt a brát si jí na spaní do postele – nepomohlo. Chování, houpání, masáže – nic co se dělá běžně nepomáhalo. Až jsem zkusila Dr. Karpa a ze dne na den bylo po problému. Opravdu to fungovalo jako zázrak. Škoda, že to zná tak málo lidí, většinou jsou maminky uřvaných dětí nuceny zpytovat svědomí a ztrácet čas hloubáním nad tím, co dělají špatně. Pravda je, že dítě není nepopsaný list a některé děti jsou od narození prostě jiné.

    • Lenka Medvecová-Tinková 2. 2. 2015 at 10:09 - Reply

      Milá Karlo,
      Děkuji za váš názor. Máte pravdu. Na každé miminko zabírá něco jiného. Dr. Karp pomohl tisícům rodičů. Jeho názor, že miminkům chybí tři měsíce v děloze je moc zajímavý. Pevné zavinutí ale také kopíruje dotek. Je to měkká hranice, kterou cítily děti také v bříšku. Proto mnohým moc pomáhá. :)

    • Lenka Chytkova 27. 4. 2016 at 07:07 - Reply

      Dobry den, co tedy na nocni desy pomohlo? Budi se mi taky kolem 22H a hystericky place a nicim nejde utisit. Dekuji za odpoved.

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.