S naším spánkem je to jako na houpačce. Jednou nahoru, jednou dolů. Mrzí mě, že zatím nedokážu přijít na to, jak si náš spánek představuješ. Kolik hodin je pro tebe málo a kolik moc? Nevyznám se v čase. Zatím se prostě budím, když tě necítím u sebe nebo když mě něco trápí.

Vím, že už si nemůžeš pamatovat, jaké to bylo, když jsi byla miminko. Pamatuješ si ale ještě, jaké to bylo, když jsi najednou z osmi hodin spánku spala jen dvě tři hodiny v kuse a někdy méně? Jak těžké pro tvé tělo bylo se s tím vypořádat? Stejně těžké je pro mě spát najednou celou noc bez toho, abych se napil nebo najedl, bez toho, abych cítil tvou přítomnost, abych slyšel tvůj hlas, abych věděl, že jsem v bezpečí.

Mé smysly vnímají každý den nové chutě i vůně. A moje tělo vnímá i různé pocity. Cítím, když jsi nervózní, cítím, když se trápíš i když jsi nejistá. Tak rád bych ti pomohl. Zatím to však neumím jinak než tím, že chci ležet u tvého srdce a slyšet jej. Bije tak krásně rytmicky. Často i přes tvé nejisté pocity, které ještě nechápu.

Chci poznat tvůj svět

Jsi to nejkrásnější, co jsem kdy viděl. I když si zrovna nestihneš učesat vlasy nebo chodíš po bytě celý den v pyžamu. Máš tu nejhezčí vůni ze všech, přestože jsi kvůli mně už třetí den nestihla jít do sprchy. Ve tvém náručí se cítím, jako by mě chránil celý svět.

Nekladu si podmínky své lásky k tobě ani po tobě nechci, abys byla dokonalá. Miluji tě, i když se na mě zlobíš, miluji tě, i když se na tebe zlobím já.

Nepotřebuji, abys mi věnovala sto procent svého času. Chci poznat tvůj svět. Vezmi mě s sebou na místa, která máš ráda. Ukaž mi věci, které ráda děláš. Ukaž mi, jak funguje naše rodina, naše zvyky, jídlo i tradice. Chci to vše s tebou poznávat. Potřebuji tě, abych jednou sebevědomě vykročil do života sám.

Nejsem manipulátor, jen si někdy nerozumíme

Vážně nemám v plánu tě trápit a zničit tě únavou. Možná to tak někdy nevypadá, ale také toužím po dobrém kvalitním odpočinku. Někdy mi to ale nejde kvůli bolestem, o kterých ti zatím neumím říct. Jindy pro mě kvalitní spánek znamená prostě něco zcela jiného než pro tebe. Pozoruji a učím se od tebe. Postupně se naše spánkové představy jistě setkají. Je to lety ověřená praxe. Našeptává mi to tak příroda. Prosím, netlač na mě. Nenechávej mě v té tmě samotného, když pláču.

Miluj mě prosím takového, jaký jsem. Obejmi mě a přijmi mě. Pro mě jsi to nejcennější, co mám, už od chvíle, co jsem v bříšku poprvé uslyšel tvůj hlas.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 01. března 2015|

Sdílejte:

17 Comments

 1. michaela 2. 3. 2015 at 15:17 - Reply

  To je nejkrásnější co jsem kdy četla. Mam 7 týdenní miminko. Moje oči nezůstaly suché. Prostě nadherné. Děkuji.

 2. Eva 3. 3. 2015 at 10:51 - Reply

  nádherné! Mám tříměsíční holčičku a u čtení dopisu miminka bulím jako želva!

 3. Petra 3. 3. 2015 at 15:09 - Reply

  Krásně napsané :-) Také mam 4,5 mesice maleho raubire :-)

 4. míša 3. 3. 2015 at 20:26 - Reply

  Tak krásné, mě poslala odkaz moje mamča mám 6měsíční holčičku a krásně jsem si pobrečela, díky za ty slova:-)

 5. Šárka 3. 3. 2015 at 21:24 - Reply

  To je nádherný dopis! Jako by ho psala moje milovaná holčička. Od chvíle, kdy jsem ho četla je každé moje noční probuzení o něco snazší:-) Moc děkuji!

 6. Mirka rika 3. 3. 2015 at 22:13 - Reply

  Je to uzasne prekrasnená sdeleni, které nic nemůže prekonat ….

 7. angi 4. 3. 2015 at 09:11 - Reply

  Pri casti“cely den v pyzame“ som sa zasmiala a hned mi aj vyhrkli slzy.Nas nespavi drobcek zrazu spinka celu noc.Ma 9 mesiacikov.Nemozem tomu uverit.Ano, asi prisiel jeho cas

 8. Andy 4. 3. 2015 at 09:19 - Reply

  Takle nádherný dopis jsem snad nikdy nečetla…Také mám 11týdenní miminko,uplně mě to rozplakalo:-))

 9. Kamil Pokorný 4. 3. 2015 at 21:31 - Reply

  Nádherné, a já bych tam doplnil ještě k tomu nejkvalitnějšímu spánku pár zásadních připomínek a proseb za miminka, která za nic nemohou a jsou bezbranná:
  Rodiče, prosím, nepoužívejte elektronické chůvičky a nepoužívejte wi-fi. A pokud se bez toho neobejdete přes den, vypínejte tato velice silná agresivní elektromagnetická pole aspoň přes noc, protože zbytečně dochází k velmi silné destrukci a poškození buněčných stěn, membrán, krevního obrazu, imunitního a nervového systému. To, že naše země uzákonila velmi tolerantní limity neznamená, že jsou zdraví bezpečné. Původní studie, potvrzující škodlivost, byly kolem roku 2000 doslova smeteny ze stolu. Zjistěte si více o skutečných vlivech elektrosmogu a chraňte zdraví sobě a především ještě citlivějším dětem, natož miminkům!!!
  Děkuji za ně ze srdce, za všechny, protože tyto vlivy pozoruji v rodinách a měřím několik roků, a je velmi smutné a zbytečné, k jakým zdravotním poškozením a chronickým onemocněním dochází (ještě ve spojení s očkováním a jinými lahůdkami) a také pak vidím mnohá uzdravení, když se moudří rodiče mnohých zbytečných vlivů, jako je wi-fi a chůvička, z domácnosti zbaví. Hodnoty vyzařování tisícinásobně převyšují doma naměřené hodnoty z venkovních vysílačů atd. Buďte zdrávi!

 10. veronika machova 7. 3. 2015 at 20:11 - Reply

  dakujem, velmi za tento dopis, mne uz dochadzaju aj mentalne sily, fyzicky uz som na tom vlemi zle, mala od malicka velmi zle spi, skusali sme uz kadeco, ma uz 9 m vzdy ked budem zasa uplne na dne, tak si toto precitam a opat k nej pojdem s laskou, dakujem velmi….

 11. Ada 12. 3. 2015 at 12:48 - Reply

  Fakt krásne., napriek tomu naša 19-mesačná dcérka sa v noci zobúdza na dojčenie aj 5x. Milujem ju, al efakt by som sa po 2,5 roku rada konečne vyspala:-)

 12. Ada 12. 3. 2015 at 12:51 - Reply

  Naozaj krasne, ale aj napriek tomu sa nasa 19-mesacna dcerka prebudza v noci aj 5x. Milujem ju, ale fakt by som sa po 2,5 roku konecne rada vyspala:-)

 13. Aneta 12. 5. 2015 at 21:02 - Reply

  Ja mam 3letou dceru.Ktera se od narozeni budi kazdou noc.A nezlepsuje se to.Je to krasne nspsany dopis.Ale jak pro koho;-)

 14. Katerina 29. 10. 2015 at 22:48 - Reply

  Nadhera…a jak se mi pobrecela. Mam 7 mesicniho chlapecka, ktery od 4 mesicu spinka na mamince a kdyz se kazde rano probudime tak se krasne usmeje. To mi staci a dava silu na cely den.

 15. Terkkyna 8. 5. 2016 at 19:38 - Reply

  Nádherný dopis, jak tak čtu komentáře, tak nejsem jediná komu se vlily slzy do očí.. :) Náš tříměsíční Martínek většinou krásně spinká, ale najdou se i dny, kdy ho většinu noci chovám v náručí, aby se vyspinkal. Pro něj bych si ty ruce klidně i uřízla, kdyby mu to mělo pomoct spokojeně spinkat :)

  • Petra 20. 10. 2016 at 21:01 - Reply

   Jako kdybych to psala ja. Taky mame 3m Martinka klidase co krasne spinka :) a taky tady u toho rvu:D

 16. […] přístupem jako nošení, kojení, uspávání, společný spánek – se dočkáte celonočního spaní. U každého to zřejmě bude v jiném věku. Ale přijde to. V průběhu cesty k němu […]

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.