Prosím spinkej

Věnované problematice spánku dětí a usínání.

  • Spánek dětí
    • novorozenci 0–6 měsíců
    • Batolata 6–17 měsíců
    • Děti 18–24 měsíců
    • Děti 2–5 let
    • Blog
  • Knihy
    • Batole
    • SPÁNKOHRANÍ – zahrajte si večer s námi
    • S láskou o dětském spánku
    • Pohádkopsaní
    • Rozprávkovanie
    • Audiopřednáška
  • eSHOP
  • O projektu
    • O mne
    • CV ENG
    • Média
    • Reference
    • Poradenství
    • Sympozium 2018
    • Přednášky
    • Sympozium 2019
      • Sympozium 2019
      • Symposium 2019 ENG
    • Kontakty
      • Podmínky ochrany osobních údajů
      • SOUBORY COOKIE
      • Všeobecné obchodní podmínky

Co vám o spánku dětí často neřeknou

14/04/2015 by Lenka Medvecová 2 Comments

co vam

Často se v článcích a v příručkách dozvíte, jak by dítě MĚLO spát. Málokdy už ale tyto zdroje uvádí, co je pro dítě přirozené. Jaká jsou reálná očekávání od dětí?

Celonoční spánek nerovná se osm hodin v kuse

Jistě znáte větu typu: „Půlroční miminko vydrží bez krmení alespoň osm hodin v kuse.“ Zapomeňte na ni. Soudruzi někde udělali chybu. Doslova. Celonoční spánek totiž znamená maximálně pět hodin spánku. Kdysi bylo i pro dospělého člověka normou v noci spát dva delší spánky, jednou čtyři až pět hodin, poté probuzení a opět čtyři až pět hodin.

Psychiatr Thomas Wehr udělal v devadesátých letech průzkum biologie spánku u patnácti mužů. Tito muži trávili každý večer čtrnáct hodin v tmavé místnosti. Wehr chtěl zjistit, jak se jim změní spánek. První dny spali muži několik hodin v kuse. Poté se ale jejich spánek překvapivě ustálil pouze na dva delší úseky spánku. První spánek trval čtyři až pět hodin. Poté chvilku jen odpočívali a znova pak spali dalších čtyři až pět hodin. Proč tedy dnes spíme osm hodin? Může za to naše kultura a nové potřeby člověka, který si zvykl na jiný biorytmus. Spánek ve dvou fázích je v našich končinách historií. Naše děti o tom ale neví. Jako děti jsme se tomu také učily, buď samy nebo s pomocí rodičů.

Existují miminka, která se sice budí, ale rodiče k sobě přivolají až ráno. Tedy dokážou sama přejít z lehkých fází spánku do hlubokých bez pomoci. Je jich ale skutečně málo. Určitě to není průměr, do kterého bychom měli tlačit všechna miminka. Je přirozené, že se děti v noci budí a potřebují naši pomoc. Po staletí to maminkám nevadilo. V současnosti jsou ale média plná článků o tom, že by se mělo každé dítě do jednoho roku naučit spát celou noc. Pokud se ale na toto téma zeptáte například antropologů, kteří zkoumají spánek napříč historií a kulturami, budou si klepat na hlavu. Je normální, že i dítě starší než jeden rok se může budit v průměru jednou až třikrát za noc. Netlačte na děti, když nespí přesně tak, jak radí příručka. Někdy se děti v noci budí častěji i kvůli stresu a nejistotě maminek, které jsou okolím přesvědčovány o tom, jak by mělo dítě spát.

Náruč a kontakt nebrání klidnějšímu spánku  

Nedávno koloval internetem o spánku dětí článek, jakých je v médiích v současnosti plno. V něm se doslova psalo, že se v období šesti měsíců až jednoho roku může u dítěte projevit separační úzkost (strach z odloučení), která může být příčinou častějšího buzení. Jako jedno z řešení navrhuje autor článku co nejméně kontaktu v noci. A přestože o separační úzkosti píše jako o příčině problému, upozorňuje, že dítě mezi šestým měsícem až rokem nepotřebuje jíst, a proto jej není nutné zvedat z postýlky. Ano, jelikož dítě prochází separační úzkostí, nebudí se jen na jídlo, ale i pro ujištění, že je máma nablízku. Takže člověk, který potřebuje více doteku a objetí, aby se cítil lépe a překonal těžké období, má dostávat doteku co nejméně? To přece moc nesedí.

Po staletí maminky dětem v noci zpívaly, povídaly jim pohádky a v noci, když se děti budily, protože měly separační úzkost, jim maminky opět zpívaly a klidně si je i braly do náručí. Čeho se tak strašně bojíme? Že si náhodou dítě zvykne, že jsme jeho rodiče a dodáváme mu pocit bezpečí v období, kdy to nejvíce potřebuje? Nedávno jsem měla na přednášce jednu budoucí babičku. Po přednášce za mnou přišla a říká: „Děkuji vám. Ve svém okolí pozoruji dnešní maminky, jak se bojí děti držet v náručí a učí je spát samotné a co nejdál od sebe. Já jsem ve své době byla hodně alternativní maminkou. Víte proč? Maminkou jsem se sice stala v hlubokém socialismu, ale přístup k dětem jsem převzala od své babičky. Ten její pohled nebyl ještě ovlivněn žádnou politickou potřebou ani poučkami, dědil se z generace na generaci. Naučila mě, že náruč není otrokářství, že pravidelný rytmus je základ úspěchu a že mám zpívat a zpívat a když nebudu zpívat, mám povídat pohádky. Svým dětem jsem zpívala pořád, usínaly mi v náručí v posteli snad do tří let a bylo to to nejhezčí období našeho života. Vždy byly skvěle samostatné a dodnes máme velmi blízký vztah. Necítila jsem se jako otrok, ale jako maminka. Tak jako mě to naučila babička.“

Některé děti spí ve vlastním pokoji nebo usínají samy už mnohem dříve. Jiné ještě potřebují pomoc. A je to v pořádku. Všechno se dá postupně vyřešit ke spokojenosti obou. Jen to chce čas, trpělivost a netlačit na sebe ani na dítě. A někdy to situace nakonec vyřeší za nás.

Usínání za přítomnosti rodičů je přirozené

Člověk je tvor sociální. Žije v komunitách. I spánek byl kdysi kolektivní záležitostí. Děti nespaly samy, protože to pro ně znamenalo nebezpečí. Usínaly za přítomnosti rodičů, protože se tak cítily nejbezpečněji. Spousta dnešních článků a příruček radí učit je usínat bez pomoci již od prvních měsíců. Pro děti noc ale stále znamená nebezpečí. Aby tomu tak nebylo, potřebují cítit, že jsou v bezpečí, že mají pevnou půdu pod nohama. Tu získávají díky pevné vazbě s rodiči, ne tím, že od nich odcházíme, když pláčou. Tím se hlavně učí, že toto bezpečí nemohou mít, když jej potřebují, ale jen když to vyhovuje rodičům.

Děti prochází různými fázemi, a proto je důležité reagovat flexibilně. Vzít si dítě k sobě a být mu na blízku, když to potřebuje. Díky pevné vazbě a naslouchání dítěti se pak mnohem lépe dělají změny v době, kdy je na to dítě zralé. Pokud se vám dítě dlouhodobě budí desetkrát za noc, věřte, že hlavní příčinou není to, že nedokáže usnout bez vaší pomoci. To vysvětluje, proč často ani kontrolovaný pláč nezabere nebo situaci jen zhorší. Vždy bylo normální, že maminky děti uspávaly a bylo jim to příjemné. I dnes je jim to příjemné, pokud kolem sebe nemají osoby, které je od toho zrazují, nebo nečtou, jak je to omezující nebo nežádoucí. Většině maminkám skutečně nevadí dítě uspávat, vadí jim spíše, když uspávání trvá hodinu i déle. Dlouhé uspávání ale není negativní důsledek naší přítomnosti. Často stačí jen upravit denní rytmus a aktivity, které spánku předcházejí.

Každé dítě je jedinečné, každému pomáhá k uklidnění něco jiného. I jejich reakce na různé podněty se liší. Proto je důležité jít svou vlastní cestou. Vyslechnout si všechny strany a stejně si pro naše dítě vybrat jen to nejlepší.

 

Spánkové masážní balíčky již v prodeji v našem e-shopu.

Spánkové masáže, masážní olej

 

 

 

Filed Under: Batolata 6–17 měsíců, blog, Děti 18–24 měsíců, novorozenci 0–6 měsíců, spánek dětí

« Večerní pláč miminek a jak jej utišit
Murphyho zákony pro maminky »

Comments

  1. Barbora says

    26/04/2016 at 14:56

    Spinkáme s dětmi společně, Maru 2 roky a Teo 4 měsíce. A je to to nejkrásnější na světě.

    Pro vložení odpovědi na komentář se musíte přihlásit
  2. Vik says

    15/04/2015 at 9:53

    Ach, toto. Toto do vsetkych internetovych diskusii, do vsetkych svetov. Toto distribuovat zadarmo do porodnic a davat to v knihkupectvach zadarmo ku knihe Kazde dieta sa moze naucit spat.

    Pro vložení odpovědi na komentář se musíte přihlásit

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Sledujte nás na:

  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

PŘÍBĚHY MAMINEK

Moje čtyřměsíční dcerka měla problémy s usínáním. Lenka mi poradila nošení přes den a bílé šumy v noci. Nakonec jsem ze všeho měla dobrý pocit. Protože dcera byla spokojená a já taky, když jsem viděla, že jí nic netrápí, nebrečí a pěkně spí.

Petra, Olomouc

Náš roční syn se najednou začal budit s pláčem čtyřikrát za noc.Napsala jsem Lence. Dnes spí opět celou noc. Navíc nás začal ráno budit pusinkami. Nejen, že se vyspíme, ale jsme si bližší. Důležité je naslouchat sobě a svým pocitům, a nejen okolí. Nebo najít někoho, kdo nám pomůže znovu naslouchat vlastnímu instinktu.

Lucie Hrkotová, Sázava

Na začiatok sa musím veľmi poďakovať pani Lenke za povzbudenie a pozitívnu energiu. Už som bola strašne zúfalá, lebo môj vtedy 7-mesačný synček vôbec nechcel spinkávať poobede. Kamarátky a okolie radili všetko možné a všetko možné. Vyskúšala som takmer všetko. Nakoniec nám pomohla až konzultácia s Lenkou. Dnes spí Adamko vždy aj poobede. Je to veľká zmena. Je živší, spokojnejší, viac sa začal aj hýbať.

Martina, Slovensko

Děkuji Lenko za Vaše rady. Díky našemu rozhovoru jsem se uklidnila a udělala jsem to, co jsem cítila. Díky za podporu.

Radka, Liberec

Pohádkopsaní pro klidné spaní

S láskou o dětském spánku

Další články o spánku dětí

Denní spánek dětí od 1-4 let – zajímavosti, tipy a inspirace

Komunikace srdcí – aneb jak se spí v japonských rodinách

Kdybych měla zmínit jenom tři věci ke klidnějšímu a kratšímu usínání, byly by to tyto

Proč nás miminka potřebují mít nablízku

Prosím Spinkej na Facebooku

Prosím spinkej na Instagramu

prosimspinkej

Lenka, spánková antropoložka, poradkyně a autorka webu ProsímSpinkej a dvou knih o spánku, milující maminka 👩‍👧‍👧. Knihy o dětském spánku:


Recenze na knihy od porodní asistentky Magdy @mag
Recenze na knihy od porodní asistentky Magdy @magdalena_ezrova_porodni_as :
"Laskavost - to je slovo, které se mi vybaví jako první při myšlence na Lenčiny knihy. A laskavosti zvlášť v otázkách týkajících se dětí nebo obecně rodičovství není nikdy dost. Naopak je zajímavé sledovat, v kolika odborných textech, knihách specialistů, různých doporučeních a zaručených návodech zaměřených na péči o dítě ji vůbec nenajdete. Být laskavý k dětem totiž znamená být laskavý i sám k sobě. Někdy jsme jako rodiče na sebe velmi tvrdí. Chceme vše perfektně, podle měřítka, které jsme si stanovili, respektive které jsme převzali od lidí z naší sociální bubliny, od našich rodičů nebo z televize od zaručeného specialisty .. to je jedno. Ale ne vždy jde tato naše představa dohromady s realitou, s povahou našich dětí, našeho partnera/ky, naší vlastní. Jakákoliv snaha o zaškatulkování nám laskavost z našeho života bere. A v tomto jsou Lenky knížky krásné. Ukazují jak nejen s laskavostí, ale také respektem, úctou a láskou můžete vyřešit palčivé otázky spojené zdánlivě jen se spaním.
Zatímco v první knize se Lenka zaměřuje na spánek víc obecně a popisuje situace a jejich možná řešení u dětí nejčastěji do přibližně jednoho roku věku, v nové knize se věnuje do hloubky dětem od jednoho do tří let věku. Nějak předpokládáme, že tam už by problémy se spaním být neměly. Ale přesto je řešíme. Lenka odpovídá na to proč a co vše může spánek batolat ovlivnit. Věnuje se dlouhému uspávání, separační úzkosti, nočním můrám a běsům, příchodu sourozence nebo možnostem respektujícího ukončení kojení. Neopomíná emoce a zdůrazňuje, že je nutné přistupovat ke všemu i s ohledem na povahové vlastnosti nejen nás ale i našich dětí. Rozklíčovává nejčastější mýty o spaní batolat a tak ukazuje že ne všechno co považujeme za "normální" skutečně takové je a že varianty toho co je "normální" pro vás, vaše děti a vaši rodinu se může lišit od toho, co znáte z okolí a přesto je to v pořádku. Navíc ti z vás, kteří mají rádi výzkumy a odborné studie (jako třeba já 😉), se dočkají i bohatého zdrojového aparátu." #novakniha #batole #prosimspinkej
Foto @nicolekotrbovaphotography

Skvělá zpráva. Už máme přesný termín dodá
Skvělá zpráva. Už máme přesný termín dodání z tiskárny! Od 1.7.  začínáme balit a odesílat všechny předobjednávky. Často se mě ptáte čím je nová kniha o spánku jiná. 
Poprosila jsem tři své známé, které četly knihu ještě před tiskem a mají přečtenou i mojí první knihu, aby mi zkusily pro vás napsat jak knihu vnímají. 
První dojmy jsou od Hanky @dula.hanka (skvělá laktační poradkyně a dula ve výcviku): "Při čtení knížky „S láskou o dětském spánku“ jsem nejednou zalitovala, že jsem si ji neměla možnost přečíst, když byly moje vlastní děti ještě miminka. A stejně tak jsem vzpomínala i při čtení knížky „Batole“ na to, jak jsme toto období tehdy s mými dětmi prožívali. A nemohla jsem si pomoct, abych nemyslela na to, jak moc by mě tehdy taková knížka uklidnila a jak mi mohla v mnoha oblastech pomoci. Nejen v pochopení spánku dětí. Co mají totiž obě tyto knihy společné, to je velký přesah i daleko za spánek dětí. Vše se vším souvisí a díky oběma knihám má člověk možnost více a více pochopit nejen své děti a jejich pocity a chování, ale i sám sebe. 
Co je nové? Skoro všechno! 
Batolecí věk přináší nové a nové výzvy nejen našim dětem, které se pomaličku začínají loučit s miminkovským světem a které se z máminy a tátovy náruče vydávají už po svých poznávat svět kolem nás. Spousta nového se toho hrne i na nás rodiče. Kniha „Batole“ tyto změny velmi citlivě popisuje a přináší pochopení pocitů a potřeb celé rodiny a také mnoho praktických tipů a rad, jak si v tom všem každý můžeme najít svoji cestu, která by právě té naší jedinečné rodině vyhovovala. - Když nevíme, kdy, jak a zda vůbec chceme začít naše děťátko ve spánku osamostatňovat.
- Když nevíme, kdy, jak a zda vůbec si přejeme naše batolátko pomalu začít učit spát i bez kojení.
- Když nevíme, kdy a jak batolátko uspávat, aby nám to netrvalo hodiny a hodiny, protože se najednou zdá, že spánek je to poslední, o co by večer stálo…
- Když naše děťátko v noci pláče nebo má noční můry či běsy a my nevíme, jak mu pomoci. - Když se blíží příchod mladšího sourozence a my chceme, aby vše proběhlo v klidu a pohodě – ve dne i v noci. 
Tohle vše a ještě víc. Tahle kniha je bezvadným průvodcem. "
@nicolekotrbovaphotography

„Rodičovství nemá nic společného s dokonalo
„Rodičovství nemá nic společného s dokonalostí. Dokonalost není cílem, ne pro rodiče a ne pro naše děti. Skutečnými cílem laskavého rodičovství je - společně se učit dobře žít v nedokonalém světě, milovat jeden druhého navzdory nebo dokonce kvůli našim nedokonalostem a růst v lepší lidi, zatímco pomáháme růst i našim dětem. Na konci dne se proto neptejme sami sebe, jestli jsme vše udělali správně/dokonale. Zeptejme se raději, co jsme se dnes naučili, jak moc jsme dnes milovali, a pak se poučme ze své vlastní odpovědi. Tomu pak můžeme říkat dokonalé rodičovství.“
Autorka citátu L.R. Knost .. 😉
#krasnydendeti  #prosimspinkej

Dopis miminka
Milá maminko,
S naším spánkem

Dopis miminka
Milá maminko, 
S naším spánkem je to jako na houpačce. Jednou nahoru, jednou dolů. Mrzí mě, že zatím nedokážu přijít na to, jak si náš spánek představuješ. Kolik hodin je pro tebe málo a kolik moc? Nevyznám se v čase. Zatím se prostě budím, když tě necítím u sebe nebo když mě něco trápí.
Vím, že už si nemůžeš pamatovat, jaké to bylo, když jsi byla miminko. Pamatuješ si ale ještě, jaké to bylo, když jsi najednou z osmi hodin spánku spala jen dvě tři hodiny v kuse a někdy méně? Jak těžké pro tvé tělo bylo se s tím vypořádat? Stejně těžké je pro mě spát najednou celou noc bez toho, abych se napil nebo najedl, bez toho, abych cítil tvou přítomnost, abych slyšel tvůj hlas, abych věděl, že jsem v bezpečí.
Mé smysly vnímají každý den nové chutě i vůně. A moje tělo vnímá i různé pocity. Cítím, když jsi nervózní, cítím, když se trápíš i když jsi nejistá. Tak rád bych ti pomohl. Zatím to však neumím jinak než tím, že chci ležet u tvého srdce a slyšet jej. Bije tak krásně rytmicky. Často i přes tvé nejisté pocity, které ještě nechápu.
CHCI POZNAT TVŮJ SVĚT
Jsi to nejkrásnější, co jsem kdy viděl. I když si zrovna nestihneš učesat vlasy nebo chodíš po bytě celý den v pyžamu. Máš tu nejhezčí vůni ze všech, přestože jsi kvůli mně už třetí den nestihla jít do sprchy. Ve tvém náručí se cítím, jako by mě chránil celý svět.
Nekladu si podmínky své lásky k tobě ani po tobě nechci, abys byla dokonalá. Miluji tě, i když se na mě zlobíš, miluji tě, i když se na tebe zlobím já.
Nepotřebuji, abys mi věnovala sto procent svého času. Chci poznat tvůj svět. Vezmi mě s sebou na místa, která máš ráda. Ukaž mi věci, které ráda děláš. Ukaž mi, jak funguje naše rodina, naše zvyky, jídlo i tradice. Chci to vše s tebou poznávat. Potřebuji tě, abych jednou sebevědomě vykročil do života sám.
Miluj mě prosím takového, jaký jsem. Obejmi mě a přijmi mě. Pro mě jsi to nejcennější, co mám, už od chvíle, co jsem v bříšku poprvé uslyšel tvůj hlas.
#denmatek #prosimspinkej #spanek #jednoutoprijde


Více...


This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

prosim spinkej_uvodni foto_Lenka Tinkova_2018_10_28

Sledujte nás na:

  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

Mé zkušenosti a výzkum z oblasti dětského spánku můžete najít v nové knize S láskou o dětském spánku. Pokud vás trápí uspávání nebo spánek staršího děťátka od 18m do 5 let, v e-shopu naleznete také knihu Pohádkopsaní pro klidné spaní, která je plná nápadů a pohádek k řešení různých spánkových situací.Pokojné noci přeje Lenka.

Přihlášení k odběru novinek

© ProsimSpinkej 2014 Obsah stránky je možné kopírovat jen se souhlasem autora.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.