Kojení je přirozenou součástí mateřství, na kterou jsou nejčastěji svalovány i problémy se spánkem. Prsa dnes už nejsou symbolem mateřství, ale hlavně sexuality. Zvýrazňujeme je v každé reklamě, na billboardech a často i v hlavních zprávách či seriálech. Proto lidi často přivádí přinejmenším do rozpaků, když nějaká maminka na veřejnosti kojí. A někdy ji pošlou kojit třeba na toaletu.

V jednom anglickém městě začala maminka kojit své dítě před restaurací. Majitel podniku vyšel ven a požádal ji, aby se posunula o něco dál, aby nepobuřovala jeho zákazníky. Její příběh zveřejnily místní noviny. Na druhý den kojily na náměstí před restaurací desítky maminek. V jiném městě v jiné restauraci zase zavolal na číšníka nespokojený zákazník. „Ta paní tam odhaluje svůj prs. Vadí mi to, prosím vás, vyřešte to,“ řekl tak, aby to ona maminka slyšela. Číšník s klidem řekl: „Vteřinku, zařídím to.“ Poodešel k mamince a řekl jí: „Ve jménu naší společnosti se vám hluboce omlouváme, že jste se musela stát součástí tohoto neadekvátního chování jednoho ze zákazníku v naší provozovně. Vaše kafe a koláč je na náš účet,“ vyrazil dech nejen mamince, ale i nespokojenému zákazníkovi, který naštvaně odešel.

Bradavky jako postrach

Mnoho maminek i umělců se již snaží tento pohled na kojení trochu zmírnit. Důkazem je i následující video. Autorkou je hudebnice Julie Moody, která má sama čtyři děti. Jak sama říká, často zažívala, že od ní na veřejnosti lidé s nechutí odvraceli hlavu nebo na ni nepříjemně koukali, když kojila. Natolik ji to inspirovalo, že ještě začátkem roku natočila vtipné virální video. „Chtěli jsme se na tento „problém“ podívat z trochu jiného úhlu pohledu. Bradavky nazýváme hnusnými příšerami, které děsí lidi kolem,“ říká zpěvačka. „V písni vlastně zpívám, že maminka je obyčejný šílenec, který se snaží využít každou příležitost k tomu, aby lidem kolem ničila den svými odhalenými bradavkami,“ dodává. Zároveň si klade otázku: „Jaký je ten skutečný problém? Co strašného se mi může stát, když vidím kojící maminku a její odhalenou bradavku?“

Je zvláštní, že na jiných místech a v jiném kontextu nás to až tak neděsí. Na větší výstřihy v módě jsme si zvykli celkem rychle, tradiční kojení na veřejnosti již pro nás tak obvyklé není.

V reklamách prsa až tak nevadí

Některé maminky mají při kojení rády intimitu a přehodí přes sebe šátek. Pro jiné to přijde zcela přirozené a nevnímají okolí, kdo může či nemůže něco vidět. Nejdeo způsob, jakým kojíme. Dítě má jednoduše hlad. Dítě nechápe, že to někomu přijde nechutné či nepříjemné. Ať už jste zastáncem kojení v soukromí nebo nekojení, zkuste se na to podívat z prachobyčejného hlediska: Odhalený prs v tomto případě nemá sloužit jako sexuální provokace, ale jako krásný vztah mezi maminkou a dítětem, kteří si užívají společnou blízkost. Někdy stačí jen změnit úhel pohledu.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 21. prosince 2014|

Sdílejte:

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.