A New Perspective For Moms from Elevation Church on Vimeo.

Všude kolem čteme příručky, jak vychovávat, jak by měly děti spát, jak by měly jíst, kolik času jim máme věnovat. Tlak společnosti nás často nutí chovat se někdy zmateně. A mnohdy si připadáme jako „nedostatečné“ maminky. Jenomže co je to ta dokonalá maminka, kterou společnost žádá?

Dokonalá maminka má dítě podle hodinek, krásně spí, vždy. Věnuje se mu 24 hodin denně a přitom stíhá i manžela a seberealizaci. Dítě nezlobí, nic si nevynucuje, protože má jasná pravidla a řídí se jimi. Vlastně se vůbec neprojevuje jako osobnost, protože musí poslouchat. Přesto je ale zdatné a vyvíjí se podle tabulek. Dokonalá maminka je s dítětem pořád na čerstvém vzduchu, dělá s ním kreativní aktivity a dítě stíhá dokonce i několik kroužků. Dokonalá maminka si nestěžuje, všechno zvládá a hlavně nikdy neudělala chybu. Vše dělá přesně tak, jak to očekává její dítě, doktor, manžel, babičky, kamarádky, blízcí. Počkat, znáte ji? Člověk nebyl stvořen k dokonalosti. Ani maminky ne. Ale od přírody jsme tvorové učenliví, a jde nám to rychle. Všechny schopnosti nabýváme postupně. Jen lásku máme v sobě a utužujeme ji blízkostí s dítětem. Není důvod, cítit se neschopně.

Jedna americká nezisková organizace natočila zajímavé video. Pozvala si několik maminek a zeptala se jich. „Popište sebe sama jako maminku?“ A co je napadlo jako první? „Jsem perfekcionistka a pro mé děti to musí být těžké.“ „Jsou dny, kdy vážně pochybuji o svých schopnostech.“ „Trošku bojuji se svou náladovostí.“ „Bojuji s tím, jak v některých situacích reaguji.“ „Chtěla bych se naučit umět se uklidnit dříve, než na děti promluvím.“ „Chtěla bych si někdy najít čas si sednout a skutečně naslouchat svým dětem.“ „Přála bych si více sebedůvěry jako matka.“ „Mým největším problémem je trpělivost.“ „Chtěla bych, aby věděli, jak moc je miluji.“

Za pár dnů si je tvůrci videa pozvali opět. Tentokrát se měly podívat na video, jak je vidí jejich děti. Jejich popis maminek byl zcela odlišný. „Vaří pro mě spoustu jídla.“ „Je zábavná.“ „Je prostě výjimečná. Proto ji tak miluji.“ „Miluji, když spolu jezdíme na nákupy.“ „Na své mámě miluji spoustu věcí.“ „Chodíme společně do kostela a pomáháme společně v místní charitě.“ „Je nádherná, stará se o mě.“ Tam, kde maminky hledaly chyby, děti hledaly pozitiva.

Prostě to někdy zkusme „nechat být“, užívat si ten moment s dítětem příjemně naplno a chvilku na nic jiného nemyslet.


Zdroj:

A New Perspective For Moms od Elevation Church na Vimeo

#letgo

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 07. listopadu 2014|

Sdílejte:

One Comment

  1. Petra 7. 11. 2014 at 23:58 - Reply

    Děkuji. Presne takove video jsem dnes potrebovala slyset. Znate ty dny, kdy vam pripada, ze kazite diteti (a tatinkovi) vsechnu legraci tim jak porad lpite na nejakych pravidlech atd. :-)

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.