Prosím spinkej

Věnované problematice spánku dětí a usínání.

  • Spánek dětí
    • novorozenci 0–6 měsíců
    • Batolata 6–17 měsíců
    • Děti 18–24 měsíců
    • Děti 2–5 let
    • Blog
  • Knihy
    • Batole
    • SPÁNKOHRANÍ – zahrajte si večer s námi
    • S láskou o dětském spánku
    • Pohádkopsaní
    • Rozprávkovanie
    • Audiopřednáška
  • eSHOP
  • O projektu
    • O mne
    • CV ENG
    • Média
    • Reference
    • Poradenství
    • Sympozium 2018
    • Přednášky
    • Sympozium 2019
      • Sympozium 2019
      • Symposium 2019 ENG
    • Kontakty
      • Podmínky ochrany osobních údajů
      • SOUBORY COOKIE
      • Všeobecné obchodní podmínky

Kdybych měla zmínit jenom tři věci ke klidnějšímu a kratšímu usínání, byly by to tyto

14/10/2020 by Lenka Medvecová Leave a Comment

Pokud se u svého děťátka ve věku mezi 1 až 4 rokem trápíte s dlouhým usínáním, nočním pláčem nebo neklidem, zpozorněte. Sepsala jsem vám tipy, které v mé poradenské praxi fungovaly v rodinách úplně nejčastěji.

Předpokládám, že jako rodiče, kteří své děťátko uspávají, už jste velmi brzy přišli na to, jak propojené jsou naše emoce a pocity s těmi dětskými. Čím rychleji potřebujeme uspat, tím déle to trvá. Čím nervóznější u uspávání jsme, tím více stoupá i nervozita dítěte. A takto bych mohla pokračovat dál a dál. O tomto tento článek ale nebude. Tentokrát se soustředím na to, co ovlivňuje přímo děti i v situaci, kdy jsme my klidní a připravení láskyplně uspávat.

Zkuste zcela vyřadit sledování videí

Popravdě, vyloučením pravidelného každodenního sledování videí jsme s rodinami vyřešili už tolik různých problémů se spánkem a usínáním, že by si zasloužilo toto téma samostatný článek. A mohl by být klidně postaven jen na příbězích spokojených rodičů. Z mých zkušeností mohu s jistotou říci:

Pokud máte citlivé děťátko nebo děťátko, které je mladší než 4 roky a sleduje videa pravidelně každý den přes den nebo večer, může to být jeden z hlavních důvodů jeho delšího usínání, nočních můr, nočních běsů, pláče, buzení, nočního bdění nebo neklidného až agresivního chování přes den. Pokud vaše děťátko každý den videa sleduje, zkuste tento zvyk jednoduše na několik dnů zcela vynechat a pozorovat co se bude dít.

Místo toho se obklopte omalovánkami, knihami, tvořivými hrami a skládačkami podle obliby a věku děťátka. Případně v čase kdy dítě sledovalo TV, vyrazte ven na procházku.

Klidně i na večerní procházku – procházka před večeří byla také v mnoha rodinách jednou z věcí, která velmi rychle pomohla zkrátit a posunout večerní usínání. Dítě na čerstvém vzduchu nasytí hlavu podněty, pustí ven nahromaděnou energii a navíc jeho tělo dostává přirozený signál, že ubývá slunečního záření a tělo se může připravit na zpomalování a spánek.

Omezení sledování videí pomohlo pětileté holčičce s každovečerními nočními běsy, dvouletému chlapečkovi s dvouhodinovým nočním bděním i jedenapůlleté holčičce s vyřešením dvouhodinového usínání.  A to zmiňuji pouze mé zkušenosti z posledních pár dnů. Za několik let v poradenství jsem těch příběhů sesbírala mnoho.

Problémem není když se občas dítě podívá na video, ale to, když se dívá denně a minimálně 40 minut. Problémem bývá také to, pokud se takto na videa dívá děťátko, které ještě není zralé, nejčastěji do tří let, kdy teprve poznává reálný svět kolem sebe.

Sledování obrazovek je věc, kterou můžete zkusit změnit hned teď a ověřit si, jestli vám právě doba a četnost strávená u blikajících obrázků nevstupuje do klidného spánku a usínání. (Doporučuji zkusit minimálně po dobu tří týdnů).

Podpořte přirozený biorytmus děťátka

Cirkadiánní rytmus neboli naše vnitřní biologické hodiny jsou řízeny střídáním světla a tmy.
Dlouhé usínání může být někdy způsobeno i tím, že vnitřní hodiny děťátka jsou ovlivněny prostředím a způsobí disharmonii jejich přirozeného cirkadiánního rytmu, např. – sledování obrazovek, nadměrné vystavovávání umělému světlu večer, nebo zatemňování místnosti na denní spánek…
Platí u miminek, batolat i starších dětí.
Pokud zatemňujete dítěti místnost na denní spánek a ono večer déle usíná, nebo je večer nervózní, případně má období, že v noci třeba i dvě hodiny bdí, zkuste několik dnů na denní spánek místnost nezatemňovat a trávit čas na denním světle hned po snídani a co možná nejvíce i celý den. Pro podporu synchronizace vnitřních biologických hodin můhou u některých dětí taková rána na čerstvém vzduchu velmi pomoci zase zklidnit večerní usínání.
Dalším častým bodem je koupání. I když se prezentuje jako večerní rituál, čím více se blíží času únavy děťátka tím více může prodloužit uspávání. Často totiž koupeme v koupelně s intenzivním umělým světlem, které může zpomalit hladinu hormonu spánku melatoninu. Ten se přirozeně zvyšuje večer také s ubývajícím světlem a dávka umělého světla navíc může proto ovlivnit i délku usínání. Dalším faktorem je senzomotorické vnímání. Čím je děťátko starší tím více podnětů ve vaně zažívá a může to nastartovat jeho unavené smysly k další aktivitě. Pokud máte pocit, že koupání děťátko nabuzuje můžete jej posunout na dřívější dobu nebo ztlumit světla v koupelně…
PS pro kojící maminky: malá část melatoninu od matky se dostává i do mateřského mléka. Proto někteří vědci věří, že pokud i maminka večer zpomalí a alespoň hodinu před uspáváním odloží mobil a kojí v přítmí nebo si pustí uklidňující hudbu – dává postupně tělu signály, že snižuje svoji aktivitu, může postupně ovlivnit pozitivně i usínání děťátka.

Rituály podle povahy děťátka

Jedno dítě potřebuje doslova a do písmene vyskákat celou energii, aby mohlo usnout. Takové děti budete marně večer nahánět a přemlouvat na klidnou masáž. Důležité zůstane jak akční mělo den. Můžete si ale po večeři spolu zatančit, zacvičit, zlechtat se, můžete mu dovolit ať si rytmicky kope nožičkou do postele když se kojí nebo se snaží usnout. Případně pokud není vhodné počasí, připravit

Další dítě je velmi citlivé na slova i situace. Bázlivé mezi novými lidmi. Pusinkuje vás a objímá nebo se pořád pevně drží ve vaší blízkosti. Usínání a spánek tehdy může ulehčit obyčejné zadívání se do očí se slovy: “Mám tě moc ráda.” “Miluji tě.” Nebo dávka objetí navíc. Jiné děti jsou zase kombinace všeho najednou, nedokážou vypnout myšlenky a nehybně ležet. Může pomoci jít příkladem – lehnout si, zavřít oči, zhluboka dýchat a na nic nemyslet. Až se zbavíme očekávání, že musí každé usínat stejně, ve stejnou dobu nebo stejným způsobem, uleví se nám. Až si vypozorujeme jaký typ jsme my a naše dítě a kde nastávají třecí plochy v rozdílnosti, můžeme vymyslet změnu, která bude fungovat. Nebude to pak ideální ani dokonalé, ale budeme lépe zvládat různé situace a výzvy.

Další tipy jak proměnit uspávání podle povahy děťátka, naleznete i v knize BATOLE.

Usínání jako univerzální model?

Až se zbavíme očekávání, že musí každé usínat stejně, ve stejnou dobu nebo stejným způsobem, uleví se nám. Každý máme jiné prožívaní emocí, pohybů, zážitků. Proto nelze všechny děti uspávat stejně. Proto ani my dospělí neusínáme všichni stejně. Někdo si před spaním potřebuje číst, někdo potřebuje sprchu, někdo pohyb, někdo si popovídat, někdo uklidit kuchyň, aby zklidnil mysl a tělo. A někdo si jen lehne a spí, což může jen znamenat, že jeho den byl naplněn dostatkem podnětů a vjemů k nasycení jeho mysli a těla.

Filed Under: spánek dětí

« Proč nás miminka potřebují mít nablízku
Komunikace srdcí – aneb jak se spí v japonských rodinách »

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Sledujte nás na:

  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

PŘÍBĚHY MAMINEK

Moje čtyřměsíční dcerka měla problémy s usínáním. Lenka mi poradila nošení přes den a bílé šumy v noci. Nakonec jsem ze všeho měla dobrý pocit. Protože dcera byla spokojená a já taky, když jsem viděla, že jí nic netrápí, nebrečí a pěkně spí.

Petra, Olomouc

Náš roční syn se najednou začal budit s pláčem čtyřikrát za noc.Napsala jsem Lence. Dnes spí opět celou noc. Navíc nás začal ráno budit pusinkami. Nejen, že se vyspíme, ale jsme si bližší. Důležité je naslouchat sobě a svým pocitům, a nejen okolí. Nebo najít někoho, kdo nám pomůže znovu naslouchat vlastnímu instinktu.

Lucie Hrkotová, Sázava

Na začiatok sa musím veľmi poďakovať pani Lenke za povzbudenie a pozitívnu energiu. Už som bola strašne zúfalá, lebo môj vtedy 7-mesačný synček vôbec nechcel spinkávať poobede. Kamarátky a okolie radili všetko možné a všetko možné. Vyskúšala som takmer všetko. Nakoniec nám pomohla až konzultácia s Lenkou. Dnes spí Adamko vždy aj poobede. Je to veľká zmena. Je živší, spokojnejší, viac sa začal aj hýbať.

Martina, Slovensko

Děkuji Lenko za Vaše rady. Díky našemu rozhovoru jsem se uklidnila a udělala jsem to, co jsem cítila. Díky za podporu.

Radka, Liberec

Pohádkopsaní pro klidné spaní

S láskou o dětském spánku

Další články o spánku dětí

Komunikace srdcí – aneb jak se spí v japonských rodinách

Kdybych měla zmínit jenom tři věci ke klidnějšímu a kratšímu usínání, byly by to tyto

Proč nás miminka potřebují mít nablízku

Separovat novorozence od matky může být v současném stavu velmi riskantní

Prosím Spinkej na Facebooku

Prosím spinkej na Instagramu

prosimspinkej

Lenka, spánková antropoložka, poradkyně a autorka webu ProsímSpinkej a dvou knih o spánku, milující maminka 👩‍👧‍👧. Knihy o dětském spánku:


Recenze na knihy od porodní asistentky Magdy @mag
Recenze na knihy od porodní asistentky Magdy @magdalena_ezrova_porodni_as :
"Laskavost - to je slovo, které se mi vybaví jako první při myšlence na Lenčiny knihy. A laskavosti zvlášť v otázkách týkajících se dětí nebo obecně rodičovství není nikdy dost. Naopak je zajímavé sledovat, v kolika odborných textech, knihách specialistů, různých doporučeních a zaručených návodech zaměřených na péči o dítě ji vůbec nenajdete. Být laskavý k dětem totiž znamená být laskavý i sám k sobě. Někdy jsme jako rodiče na sebe velmi tvrdí. Chceme vše perfektně, podle měřítka, které jsme si stanovili, respektive které jsme převzali od lidí z naší sociální bubliny, od našich rodičů nebo z televize od zaručeného specialisty .. to je jedno. Ale ne vždy jde tato naše představa dohromady s realitou, s povahou našich dětí, našeho partnera/ky, naší vlastní. Jakákoliv snaha o zaškatulkování nám laskavost z našeho života bere. A v tomto jsou Lenky knížky krásné. Ukazují jak nejen s laskavostí, ale také respektem, úctou a láskou můžete vyřešit palčivé otázky spojené zdánlivě jen se spaním.
Zatímco v první knize se Lenka zaměřuje na spánek víc obecně a popisuje situace a jejich možná řešení u dětí nejčastěji do přibližně jednoho roku věku, v nové knize se věnuje do hloubky dětem od jednoho do tří let věku. Nějak předpokládáme, že tam už by problémy se spaním být neměly. Ale přesto je řešíme. Lenka odpovídá na to proč a co vše může spánek batolat ovlivnit. Věnuje se dlouhému uspávání, separační úzkosti, nočním můrám a běsům, příchodu sourozence nebo možnostem respektujícího ukončení kojení. Neopomíná emoce a zdůrazňuje, že je nutné přistupovat ke všemu i s ohledem na povahové vlastnosti nejen nás ale i našich dětí. Rozklíčovává nejčastější mýty o spaní batolat a tak ukazuje že ne všechno co považujeme za "normální" skutečně takové je a že varianty toho co je "normální" pro vás, vaše děti a vaši rodinu se může lišit od toho, co znáte z okolí a přesto je to v pořádku. Navíc ti z vás, kteří mají rádi výzkumy a odborné studie (jako třeba já 😉), se dočkají i bohatého zdrojového aparátu." #novakniha #batole #prosimspinkej
Foto @nicolekotrbovaphotography

Skvělá zpráva. Už máme přesný termín dodá
Skvělá zpráva. Už máme přesný termín dodání z tiskárny! Od 1.7.  začínáme balit a odesílat všechny předobjednávky. Často se mě ptáte čím je nová kniha o spánku jiná. 
Poprosila jsem tři své známé, které četly knihu ještě před tiskem a mají přečtenou i mojí první knihu, aby mi zkusily pro vás napsat jak knihu vnímají. 
První dojmy jsou od Hanky @dula.hanka (skvělá laktační poradkyně a dula ve výcviku): "Při čtení knížky „S láskou o dětském spánku“ jsem nejednou zalitovala, že jsem si ji neměla možnost přečíst, když byly moje vlastní děti ještě miminka. A stejně tak jsem vzpomínala i při čtení knížky „Batole“ na to, jak jsme toto období tehdy s mými dětmi prožívali. A nemohla jsem si pomoct, abych nemyslela na to, jak moc by mě tehdy taková knížka uklidnila a jak mi mohla v mnoha oblastech pomoci. Nejen v pochopení spánku dětí. Co mají totiž obě tyto knihy společné, to je velký přesah i daleko za spánek dětí. Vše se vším souvisí a díky oběma knihám má člověk možnost více a více pochopit nejen své děti a jejich pocity a chování, ale i sám sebe. 
Co je nové? Skoro všechno! 
Batolecí věk přináší nové a nové výzvy nejen našim dětem, které se pomaličku začínají loučit s miminkovským světem a které se z máminy a tátovy náruče vydávají už po svých poznávat svět kolem nás. Spousta nového se toho hrne i na nás rodiče. Kniha „Batole“ tyto změny velmi citlivě popisuje a přináší pochopení pocitů a potřeb celé rodiny a také mnoho praktických tipů a rad, jak si v tom všem každý můžeme najít svoji cestu, která by právě té naší jedinečné rodině vyhovovala. - Když nevíme, kdy, jak a zda vůbec chceme začít naše děťátko ve spánku osamostatňovat.
- Když nevíme, kdy, jak a zda vůbec si přejeme naše batolátko pomalu začít učit spát i bez kojení.
- Když nevíme, kdy a jak batolátko uspávat, aby nám to netrvalo hodiny a hodiny, protože se najednou zdá, že spánek je to poslední, o co by večer stálo…
- Když naše děťátko v noci pláče nebo má noční můry či běsy a my nevíme, jak mu pomoci. - Když se blíží příchod mladšího sourozence a my chceme, aby vše proběhlo v klidu a pohodě – ve dne i v noci. 
Tohle vše a ještě víc. Tahle kniha je bezvadným průvodcem. "
@nicolekotrbovaphotography

„Rodičovství nemá nic společného s dokonalo
„Rodičovství nemá nic společného s dokonalostí. Dokonalost není cílem, ne pro rodiče a ne pro naše děti. Skutečnými cílem laskavého rodičovství je - společně se učit dobře žít v nedokonalém světě, milovat jeden druhého navzdory nebo dokonce kvůli našim nedokonalostem a růst v lepší lidi, zatímco pomáháme růst i našim dětem. Na konci dne se proto neptejme sami sebe, jestli jsme vše udělali správně/dokonale. Zeptejme se raději, co jsme se dnes naučili, jak moc jsme dnes milovali, a pak se poučme ze své vlastní odpovědi. Tomu pak můžeme říkat dokonalé rodičovství.“
Autorka citátu L.R. Knost .. 😉
#krasnydendeti  #prosimspinkej

Dopis miminka
Milá maminko,
S naším spánkem

Dopis miminka
Milá maminko, 
S naším spánkem je to jako na houpačce. Jednou nahoru, jednou dolů. Mrzí mě, že zatím nedokážu přijít na to, jak si náš spánek představuješ. Kolik hodin je pro tebe málo a kolik moc? Nevyznám se v čase. Zatím se prostě budím, když tě necítím u sebe nebo když mě něco trápí.
Vím, že už si nemůžeš pamatovat, jaké to bylo, když jsi byla miminko. Pamatuješ si ale ještě, jaké to bylo, když jsi najednou z osmi hodin spánku spala jen dvě tři hodiny v kuse a někdy méně? Jak těžké pro tvé tělo bylo se s tím vypořádat? Stejně těžké je pro mě spát najednou celou noc bez toho, abych se napil nebo najedl, bez toho, abych cítil tvou přítomnost, abych slyšel tvůj hlas, abych věděl, že jsem v bezpečí.
Mé smysly vnímají každý den nové chutě i vůně. A moje tělo vnímá i různé pocity. Cítím, když jsi nervózní, cítím, když se trápíš i když jsi nejistá. Tak rád bych ti pomohl. Zatím to však neumím jinak než tím, že chci ležet u tvého srdce a slyšet jej. Bije tak krásně rytmicky. Často i přes tvé nejisté pocity, které ještě nechápu.
CHCI POZNAT TVŮJ SVĚT
Jsi to nejkrásnější, co jsem kdy viděl. I když si zrovna nestihneš učesat vlasy nebo chodíš po bytě celý den v pyžamu. Máš tu nejhezčí vůni ze všech, přestože jsi kvůli mně už třetí den nestihla jít do sprchy. Ve tvém náručí se cítím, jako by mě chránil celý svět.
Nekladu si podmínky své lásky k tobě ani po tobě nechci, abys byla dokonalá. Miluji tě, i když se na mě zlobíš, miluji tě, i když se na tebe zlobím já.
Nepotřebuji, abys mi věnovala sto procent svého času. Chci poznat tvůj svět. Vezmi mě s sebou na místa, která máš ráda. Ukaž mi věci, které ráda děláš. Ukaž mi, jak funguje naše rodina, naše zvyky, jídlo i tradice. Chci to vše s tebou poznávat. Potřebuji tě, abych jednou sebevědomě vykročil do života sám.
Miluj mě prosím takového, jaký jsem. Obejmi mě a přijmi mě. Pro mě jsi to nejcennější, co mám, už od chvíle, co jsem v bříšku poprvé uslyšel tvůj hlas.
#denmatek #prosimspinkej #spanek #jednoutoprijde


Více...


This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

prosim spinkej_uvodni foto_Lenka Tinkova_2018_10_28

Sledujte nás na:

  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

Mé zkušenosti a výzkum z oblasti dětského spánku můžete najít v nové knize S láskou o dětském spánku. Pokud vás trápí uspávání nebo spánek staršího děťátka od 18m do 5 let, v e-shopu naleznete také knihu Pohádkopsaní pro klidné spaní, která je plná nápadů a pohádek k řešení různých spánkových situací.Pokojné noci přeje Lenka.

Přihlášení k odběru novinek

© ProsimSpinkej 2014 Obsah stránky je možné kopírovat jen se souhlasem autora.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.